Objavljeno: 24.4.2007 02:47 | Avtor: Dare Hriberšek | Monitor April 2007 | Teme: nenehni testi, prenosnik

Toshiba Qosmio G30-126

Družino Qosmio bralci Monitorja že poznajo. Gre za Toshibine masivne prenosnike višjega cenovnega razreda, ki so namenjeni predvsem delu z večpredstavnimi vsebinami. Temu je prilagojen skorajda vsak sestavni del računalnika. O zunanjosti le na hitro, saj ostaja enaka kot pri modelu G30-154, ki smo ga preizkusili pred meseci: oba se ponašata tudi z optično enoto, ki predvaja nosilce HD-DVD.

Zaprt prenosnik bi zaradi velikih okroglih kromiranih nožic prav lahko zamenjali za kakšno avdio komponento. Teža skoraj pet kilogramov in velikost (navsezadnje ima 17-palčni zaslon!) pa ga delata nerodnega celo, če ga gledamo kot nadomestek za namizni računalnik. Odlikuje se z dobrim in svetlim zaslonom z ločljivostjo 1920 × 1200 pik. To ni naključje, saj je namenjen ogledu HD vsebin. Tipkovnica je dobra, a nič več kot to. Ohišje ponuja še kup priročnih tipk za upravljanje predvajalnikov, denimo za hitro, "one-touch" zajemanje tv vsebin in prav posebej izrazito tipko za glasnost. Da so zvočniki in s tem zvok na tem prenosniku nekaj izjemnega, smo povedali že prejšnjič.

V strojnem pogledu je prenosnik pravi bik, začenši s procesorjem Core 2 Duo T7600, najmočnejšim predstavnikom Intelove prenosniške družine Merom. Nadaljuje se z 2 GB pomnilnika, za prenosnike spoštljivimi 300 GB diska in grafičnim vmesnikom GeForce Go 7600. Tudi pri vmesnikih niso varčevali. HDMI, S-video vhod in izhod, analogni in digitalni TV tuner, antenski vhod, zvočni izhod SP/DIF, 4 × USB 2.0, infrardeči vmesnik, firewire, modem, omrežni in seveda brezžični omrežni vmesnik a/b/g.

Bralnik pomnilniških kartic prepozna šest različnih tipov, na voljo so tako razširitvena vrata PC Card kot tudi ExpressCard.

Že takoj je bilo jasno, da se bo G30-194 pri preizkusih Winstone odrezal odlično, a se je brez težav zavihtel na trenutno prvo mesto po strojni zmogljivosti, saj je bil najboljši prav pri vseh testih, še zlasti pa je pometel s konkurenco pri 3DMarku. Drugače je pri avtonomiji. Poltretja ura ni veliko, zaslon in poganjanje dveh diskov in druge strojne opreme pač terja svoj davek. A po drugi strani je avtonomija pri nadomestkih za namizne računalnike drugotnega pomena.

Toshibo G30-194 smo dobili s prednaloženim operacijskim sistemom Windows XP Media center Edition, ob tem pa še brezštevilno drugo programsko opremo: Office One Note, WinDVD Creator, Sonic RecordNow, 90-dnevno preizkusno različico Norton Internet security 2006 in še kup drugega.

Kaj reči za konec? Gledanje filma na prenosniku ne velja za ne vem kakšen cinefilski užitek, a recimo, da so pri Toshibi s Qosmii storili vse, da bi se temu kar se da približali. Zaradi priostrenih strojnih zmogljivosti pa bo zlahka rabil tudi vsem drugim namenom. 3400 evrov resda ni malo denarja, a za to boste dobili veliko, in to dobre muzike, da o sliki niti ne govorimo.

Toshiba Qosmio G30-126

Poslovni indeks Winstone 2004: 29,6.

Večpredstavni indeks Winstone 2004: 36,6.

Trajanje delovanja: 2 uri 35 min.

Zgradba in oprema: 9.

Velikost in teža: 6.

Mere: 40,6 × 28,5 × 4,9 cm, 4,8 kg.

Značilnosti: Intel Core 2 Duo T7600, 2,33 GHz, 2 GB RAM, 2x160 GB disk, HD DVD, WLAN 802.11a/b/g, bluetooth, DVB-T.

Zaslon: 17-palčni, 1920 × 1200 pik.

Cena: 3408 EUR.

Prodaja: Inea, www.inea.si.

Za: Zmogljivost, opremljenost, zaslon, HD-DVD, odličen zvok.

Proti: Visoka cena, mere in teža.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji