Objavljeno: 8.3.2005 19:02 | Avtor: Arnold Marko | Monitor November 2003 | Teme: laser, tiskalnik, nenehni testi

HP Laserjet 1012 in 1015

Slednjič so tudi v HP ponudili poceni tiskalnik, namenjen manjšim pisarnam, predvsem pa tudi domačemu uporabniku. Tako so nastali modeli Laserjet 1010, 1012 in 1015 - dva od teh smo preizkusili tudi v našem laboratoriju.

Kljub temu da delujeta na videz zelo plastično, se v HP niso izneverili tradiciji izdelovanja trpežnih izdelkov, saj je mehanizem narejen dokaj kompaktno z uporabo kovinskih elementov, tudi samo ohišje je iz tako imenovane ABS plastike, ki je zelo odporna. Modela Laserjet 1012 in 1015 se med seboj v bistvu razlikujeta le malo - tako ima model 1012 le 8 MB pomnilnik, podpira pa le gonilnike GDI, torej take, ki za obdelavo uporabijo procesor računalnika, medtem ko ima model 1015 16 MB prav tako narazširljivega pomnilnika, poleg gonilnikov GDI pa so na voljo tudi gonilniki za opisni jezik PCL 5e, kar je pomembno pri združljivosti s starejšimi programi. Poleg tega omogoča, da je za ta model na voljo nekoliko več različic gonilnikov za različne operacijske sisteme. Poleg podpore Oknom in MacOS (ki ju podpirata oba modela) tako lahko z modelom 1015 uporabljamo tudi Linux in različne izvedbe Unixa.

Opaznejša razlika je še to, da ima 1015 plastični pokrov, s katerim prekrijemo pladenj za dovajanje papirja, medtem ko ima model 1012 le pladenj brez pokrova. Pladenj lahko sicer v obeh primerih sprejme do največ 125 listov papirja velikosti A4. Tako Laserjet 1012 in 1015 imata vmesnik USB 2.0, model 1015 pa poleg tega premore še vzporedni vmesnik. Drugih razlik ni. Oba tiskata z ločljivostjo 600 × 600 pik na palec, ki jo umetno povečujeta na ločljivost 1200 pik na palec, kakovost odtisa pa je dobra, a nikakor popolna, saj so sivinski medotenki močno rastrirani, napak na vektorskem odtisu pa je veliko. Povsem drugače je s kakovostjo besedil, na katero nimamo pripomb.

14 strani na minuto, kolikor je deklarirana hitrost obeh modelov, je sicer manj kot pri nekaterih neposrednih konkurentih, vendar pa naj bi to "pomanjkljivost" v HP nadomestili s posebnim grelcem, ki tiskalniku omogoča, da tudi iz varčnega stanja dokument natisne praktično brez čakanja (v grelcu je namreč keramični element, ki ves čas pritiska na spodnjo stran grelca in se zelo hitro segreje), kar se še posebej pozna pri tiskanju krajših dokumentov (in teh je največ). Ali, povedano drugače, če smo navajeni, da se drugi tiskalniki iz varčnega načina prebujajo tudi do 30 sekund, si HP vzame kakšne dve do štiri sekunde. Tudi brez tega pa je čas izpisovanja prve strani našega preizkusnega besedila (15 strani) s časom 16 sekund zelo dober, pa tudi skupna minuta in petnajst sekund ni slab rezultat. In čeprav smo že omenili, da kakovost grafike pri obeh tiskalnikih ni kaj posebnega, velja vseeno omeniti, da sta bila tudi pri izpisovanju takih dokumentov dokaj hitra, tako da sta s 25 megabajtov veliko bitno sliko opravila v 24 sekundah, vektorsko grafiko iz Corel Drawa pa sta natisnila v le 12 sekundah. Vsekakor soliden tiskalnik, ki pa ima eno veliko pomanjkljivost, in to je predvsem cena izpisa. Z 10,73 tolarja na stran je odločno prevelika.

HP Laserjet 1012

Velikost (razred): A4 (osnovni).

Ločljivost: 600 × 600 pik na palec (1200 programsko).

Navedena hitrost: 12.

Tehnične lastnosti: 150 listov (pladenj); GDI; 8 MB; USB 2.0.

Cena: 65.080 tolarjev.

Prodaja: Avtera, ww.avtera,si, (01) 585 34 11; DISS, www.diss.si, (01) 420 55 06.

Cena natisnjene strani: 10,73 tolarja.

Za: Cena, tiho delovanje, preprosta raba, hiter prehod iz varčnega načina delovanja.

Proti: Slabša kakovost grafike, nima predala, visoka cena izpisa.

HP Laserjet 1015

Velikost (razred): A4 (osnovni).

Ločljivost: 600 × 600 pik na palec (1200 programsko).

Navedena hitrost: 12.

Tehnične lastnosti: 150 listov (pladenj); GDI, PCL 5; 16 MB; USB 2.0, vzporedni vmesnik.

Cena: 78.495 tolarjev.

Prodaja: Avtera, ww.avtera,si, (01) 585 34 11; DISS, www.diss.si, (01) 420 55 06.

Cena natisnjene strani: 10,73 tolarja.

Za: Cena, tiho delovanje, preprosta raba, hiter prehod iz varčnega načina delovanja, podpira PCL.

Proti: Slabša kakovost grafike, nima predala, visoka cena izpisa.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Konec poti za slovensko upravljanje z računi

    Storitev noprintZ, ki je uporabnikom omogočala prejemanje digitalnih računov in ročni vnos fizičnih računov, se bo ob koncu leta 2025 dokončno poslovila. 

    Objavljeno: 12.11.2025 06:00 | Teme: android, mobilna aplikacija, Slovenija
  • Microsoft pokazal Windows 11 26H1, ki na običajnih računalnikih ne bo deloval

    Verzija Windows 11, ki bo izšla prihodnje leto, se bo predvidljivo imenovala Windows 11 26H1, a je zelo verjetno ne bomo mogli uporabljati. Na kanalu Canary v programu Insider Preview se je predogledna izdaja (Build 28000) pojavila te dni, kar naznanja začetek nekoliko bolj javnega testiranja. Zdi pa se, da bo omejena na ARM-jeve procesorje.

    Objavljeno: 11.11.2025 05:00
  • Umetno inteligentni brskalniki prikažejo plačljive vsebine zastonj!

    Nekateri novi brskalniki, ki temeljijo na umetni inteligenci, lahko zaobidejo plačljive mehanizme medijskih vsebin. 

    Objavljeno: 4.11.2025 16:00
  • Kdo bo Python rešil pred smrtjo?

    Fundacija Python, ki skrbi za razvoj izjemno popularnega istoimenskega programskega jezika, je zavrnila 1,5 milijona dolarjev vredno finančno podporo Nacionalne znanstvene fundacije (NSF), ker jo je pogojevala z opustitvijo vseh programov raznolikosti, enakopravnosti in vključenosti (DEI). Namesto tega zato zbirajo donacije, kjer jim gre presenetljivo dobro.

    Objavljeno: 11.11.2025 07:00
  • Microsoft zakrpal hrošča: Windows 10 in 11 se končno znata ugasniti

    V najnovejši verziji popravkov za Windows 10 in 11 je Microsoft po več kot desetletju zakrpal hrošča, ki je marsikoga spravljal v dvome, ali njegov spomin še deluje. Če ste po uporabi Windows Update želeli računalnik ugasniti in ste izbrali Update and shut down, se je računalnik z Windows 10 ali 11 nemalokrat ponovno zagnal. Verjetno ste pomislili, da ste pomotoma kliknili Update and restart.

    Objavljeno: 4.11.2025 05:00
  • Apple želi 250 evrov za strgano nogavico

    Apple se je znova znašel v središču spletnega posmehovanja, potem ko je predstavil dodatek za telefone iPhone Pocket. 

    Objavljeno: 13.11.2025 08:00 | Teme: apple
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji