Objavljeno: 25.12.2024 15:00

Vsi moderatorji vsebin na Facebooku dobili duševne motnje

Pred poldrugim letom smo pisali o veliki množici posameznikov, večinoma iz nerazvitih držav v Afriki, ki opravljajo nič kaj bleščeča dela v ozadju umetne inteligence in družbenih omrežij. Moderiranje platform, obdelovanje in označevanje vhodnih podatkov za umetno inteligenco, brisanje neprimernih komentarjev in podobno so težaška dela, ki so slabo plačana in izjemno stresna, duševno škodljiva.

Meta je na primer ta opravila poverila zunanjemu podjetju Samasource, ki je imelo sicer plemenite cilje ustvarjanja priložnosti in zaposlitev za kenijske delavce, a realnosti se niso mogli izogniti. Delali so do 10 ur dnevno, zaradi narave dela pa so razvili posttravmatsko stresno motnjo (PTSD), anksioznost in depresijo.

Zato so proti Meti in Samasourceu vložili tožbo. Več kot 140 zaposlenih pri Samasourceu je bilo diagnosticiranih z omenjenimi stanji, ker so pri svojem delu vsakodnevno srečevali problematične vsebine, vse od prikazov umorov, spolnih zlorab, samomorov do sovražnega govora.

Meta in Samasource tožbe ne komentirata. Tožniki trdijo, da imajo prav vsi, ki so delali med leti 2019 in 2023, diagnosticirane omenjene motnje. Tožbo je v njihovem imenu pripravila neprofitna organizacija Foxglove, ki želi poleg ustrezne kompenzacije doseči javno zavedanje, da je moderiranje Facebooka škodljivo delo.

The Guardian

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji