Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon

Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

Sodobna električna vozila so opremljena z naprednimi tehnologijami, kot so kamere, mikrofon, Wi-Fi in možnostmi za posodobitve na daljavo. Te funkcije omogočajo zbiranje in prenos velike količine podatkov, kar predstavlja potencialno tveganje za kibernetsko varnost. Zlasti zaskrbljujoča je možnost, da bi lahko tuje obveščevalne službe, predvsem iz Kitajske in Rusije, izkoristile te tehnologije za pridobivanje zaupnih informacij.

Kitajska zakonodaja, zlasti Zakon o nacionalni obveščevalni dejavnosti iz leta 2017, zahteva od podjetij, da sodelujejo z državnimi obveščevalnimi službami. To pomeni, da bi lahko kitajski proizvajalci vozil, kot je XPeng, bili prisiljeni posredovati zbrane podatke kitajskim oblastem. Čeprav ni javno dostopnih dokazov, da so bila kitajska vozila uporabljena za vohunjenje, strokovnjaki opozarjajo na možnost zlorabe teh tehnologij.

Britansko Ministrstvo za obrambo je uvedlo ukrepe za zaščito pred morebitnimi grožnjami, ki jih predstavljajo napredne tehnologije v vozilih. Ti ukrepi vključujejo prepoved parkiranja kitajskih EV-jev v bližini občutljivih objektov, prepoved povezovanja službenih telefonov z vozili in opozorila pred razpravami o službenih zadevah v vozilih. Čeprav ni centralno določenih omejitev za uporabo kitajskih vozil, posamezne obrambne organizacije lahko uvedejo strožje ukrepe.

Kitajski proizvajalci, kot je XPeng, zanikajo kakršne koli nepravilnosti in trdijo, da spoštujejo zakonodajo o varstvu podatkov v Združenem kraljestvu in EU. Kljub temu pa strokovnjaki svetujejo previdnost pri povezovanju osebnih naprav z vozili, zlasti za posameznike, ki delajo na občutljivih področjih.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji