Objavljeno: 12.8.2020 05:00 | Teme: internet

V Belorusiji zaradi volitev in protestov internetni mrk

V nedeljo ob polnoči, še preden so se začele volitve, so v Belorusiji ostali brez interneta. Težave so imeli tudi s telefonskimi linijami in mobilnimi telefoni. Težave trajajo še danes, a razlog ni hekerski napad ali okvara. Oblasti so same izklopile internet.

Sprva so se sprenevedale in krivdo pripisovale neznani tuji državi, ki da je izvedla hekerski napad DDoS. To so trdile oblasti, center za odzivanje (CERT) in državni mediji, a so podatki nevladne organizacije za spremljanje stanja interneta po svetu NetBlocks pokazali drugačno sliko. Izklop ni bil ne nameren, temveč celo zelo natančno načrtovan.

Belorusija izvaja pregled prometa oziroma DPI (deep packet inspection), kar omogoča blokiranje povezav do vsebin, ki so označene kot nesprejemljive. Skovali naj bi seznam več kot 10.000 pojmov, ki predstavljajo nezaželene vsebine. Blokirali so družbena omrežja, medije, forume in številen druge tuje strani. Na podoben način tudi Kitajska že leta blokira del interneta, a ni edina, le najbolj konsistentna. Ob volitvah, protestih in podobnih dogodkih so že številne države eksperimentirale z izklopom interneta, denimo Indija, Iran, Turčija in Etiopija.

Vice

Netblocks

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji