Objavljeno: 11.1.2022 05:00 | Teme: zasebnost

Švicarska vojska: ne uporabljajte WhatsAppa in podobnih aplikacij

Ob samoumevnosti aplikacij za pošiljanje sporočil, kot so WhatsApp, Viber ali Facebook Messenger, hitro pozabimo, da gre v resnici za izdelke zasebnih podjetij, ki naše podatke skladiščijo v tujini na svojih strežnikih. Švicarska vojska je zato z novim letom svojim pripadnikom prepovedala uporabo teh storitev in jim priporočila švicarsko aplikacijo Threema.

Četudi se številni ponudniki teh aplikacij hvalijo s šifriranjem podatkov od pošiljatelja do prejemnika (end-to-end), to ni nujno dovolj. Često si uporabniki vključijo varnostno kopiranje sporočil v oblak, kar seveda pomeni, da sporočila niso več le pri pošiljatelju in prejemniku. Druga težava so vsi prometni podatki (čas, sodelujoči itd.), ki se skladiščijo nezaščiteno. Če so ti podatki v tujini, imajo do njih lahko tuje obveščevalne službe in organi pregona.

Še najbolj očitno je to v ZDA, kjer zakonodaja vsa ameriška podjetja obvezuje, da izročijo vse podatke z lastnih strežnikov organom pregona, če dobijo ustrezno odredbo, četudi se podatki nahajajo v tujini. To je v nasprotju z GDPR (ki deloma velja tudi v Švici), a v skladu z ameriškimi zakoni.

Švicarji menijo, da je to preveliko tveganje, zato so prepovedali WhatsApp, a tudi Signal in Telegram. Zaupajo pa Threemi, ki je švicarska aplikacija in podatke hrani v Švici. Četudi se to sliši zelo varno, pa vendarle ne gre pozabiti, da so bili prav Švicarji vpleteni v eno največjih prisluškovalnih afer - Crypto AG:

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji