Objavljeno: 28.11.2019 05:00

Svetovni prvak v goju se umika umetni inteligenci

Lee Sedol, ki ga je svetovna javnost spoznala pred tremi leti, ko je v eni igri izmed petih premagal umetno inteligenco AlphaGo pri igranju goja, se bo upokojil. Drugi na svetovni lestvici igralcev z največ osvojenimi naslovi in po nekaterih metrikah celo najboljši igralec na svetu bo profesionalno igranje goja obesil na klin, ker se je pojavil nasprotnik, ki ga ne bo moč premagati. Lee Sedol ima v mislih umetno inteligenco.

Pomisleke je strnil v bridko spoznanje: Tudi če postanem številka ena, ne bom najboljši. Osemnajstkratni svetovni prvak v goju je dejal, da je umetna inteligenca entiteta, ki je ni možno premagati. Njegov poraz proti AlphaGo je bil zelo odmeven in velja za trenutek, ko nam je umetna inteligenca odvzela primat v goju.

Še preden pa se bo Lee Sedol upokojil, bo letos igral proti umetni inteligenci HanDol. Gre za rezultat južnokorejske pameti (AlphaGo je britansko-ameriški). Program, ki ga je razvilo podjetje NHN Entertainment Corp, je doslej že premagal pet vrhunskih korejskih igralcev. Lee Sedol bo imel v igri dva kamna prednosti, a vseeno dvomi v uspeh.

Go je 3000 let stara igra, ki jo intenzivno igrajo že zadnjih nekaj stoletij, umetna inteligenca pa je potrebovala vsega nekaj let, da nas je prehitela. Igra, ki je bistveno kompleksnejša od šaha, je dotlej veljala še za zadnji branik človeške pameti.

A situacija ni tako črna. Čeprav so računalniku v šahu že lep čas boljši od ljudi, šahovski velemojstri še vedno obstajajo, še vedno igrajo turnirje in še vedno uživajo veliko spoštovanje. Verjetno bo enako tudi z gojem. Resnični svet pa je še bistveno kompleksnejši in umetna inteligenca je za zdaj od nas boljša le v nadzorovanih okoliščinah, kar so na primer namizne igre.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji