Objavljeno: 24.10.2024 07:00

Spet so našli domnevnega izumitelja bitcoina, ki pa se je to pot skril

Novi dokumentarec o bitcoinu Money Electric: The Bitcoin Mystery je izpostavil novega posameznika kot Satoshija Nakamota. Peter Todd, ki ga označujejo kot izumitelja bitcoina, je to zanikal in se zaradi nadlegovanja skril. To še zdaleč ni prvi človek, ki so ga osumili izuma bitcoina.

A doslej so bili vsi poizkusi jalovi. Lov za Satoshijem Nakamotom buri domišljijo, ker gre za izumitelja najpomembnejše kriptovalute, ki ima za nameček v lasti za več milijard dolarjev premoženja, hkrati pa je od leta 2011 povsem poniknil. Ni rečeno, da bi odkritje v resnici komu koristilo, saj se je bitcoin v poldrugem desetletju razvil v moderno platformo s prizadevanji skupnosti. Človeška radovednost pa seveda ne pozna meja.

Ko smo nestrpno čakali izid novega dokumentarca, so bili številni na trnih – še zlasti morebitni osumljenci. Režiser Cullen Hoback je v preteklosti trdil, da je odkril identiteto QAnona, torej mu ne gre povsem verjeti. A to ne pomaga tarčam. Eden izmed možnih izumiteljev je tudi Len Sassaman, ki je storil samomor leta 2011. Njegova vdova je dejala, da je v resnici zelo vesela, da ga v dokumentarcu niso izpostavili. Ko je namreč teorija o njenem nekdanjem možu prvikrat pricurljala v javnost, sta bila deležna neželene pozornosti.

Enako trdi Peter Todd. Trenutno se skriva, poudarja pa, da ni avtor bitcoina. Za zdaj hujših težav ni imel, razen prepolnega elektronskega nabiralnika, ko ga ljudje žicajo za denar. Todd je reviji Wired celo predložil fotografije, ki dokazujejo, da ni mogel objavljati na forumu, ko je to počel pravi Satoshi Nakamoto. A trden dokaz to ni, zato so številni skeptični. Todd pa – ni prvi – trdi, da ni avtor bitcoina in da je vse skupaj lov na čarovnice.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji