Objavljeno: 26.9.2024 07:00

Skoraj četrtina vpoklicev avtomobilov zaradi programske opreme

Vpoklici niso nikdar prijetna vest niti za lastnike izdelkov, ki jih morajo vrniti oziroma dati popraviti, niti za proizvajalce, ki imajo s tem visoke stroške in logistične zaplete. To še posebej drži pri avtomobilih, kjer so vpoklici nujni zaradi varnosti ali spoštovanje okoljske zakonodaje. A neposredni razlogi se močno spreminjajo. Čedalje pogosteje je razlog v programski opremi, ki poganja naše avtomobile.

Podatki ameriške agencije za varnost na avtocestah (National Highway Traffic Safety Administration) kažejo, da je v približno petini primerov razlog za vpoklic programska oprema. Leta 2014 je bilo takih primerov okrog 12 odstotkov, nato pa se je začelo povečevati. Leta 2021 jih je bilo že 16 odstotkov, lani pa prek 23 odstotkov. Povečalo se je tudi skupno število vpoklicev, ki je približno polovico višje kot pred desetimi leti.

Električni sistemi so najpogosteje prizadeti del vozila, sledijo pa drugi varnostni in asistenčni sistemi – povsod, kjer je ključna elektronika. V nekaterih primerih sicer popravek programske opreme napake ne odpravi, temveč jo le skrije. Ko so jaguarjem I-Pace večkrat zagorele baterije, je popravek preprosto znižal kapaciteto, do katere je baterije možno polniti.

V prihodnosti je pričakovati, da bo teh primerov še več, saj so avtomobili čedalje bolj računalniki na kolesih, elektronskih sistemi pa čedalje bolj kompleksni.

Poročilo

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji