Objavljeno: 27.9.2020 05:00 | Teme: zasebnost

Singapur uvaja prepoznavanje obraza kot način identifikacije

Majhna mestna država Singapur bo postala prva država na svetu, ki bo prepoznavanje obrazov začela uporabljati v svoji nacionalni shemi za preverjanje identitete. Večina držav primarno uporablja javnoveljavne listine, kot so osebne izkaznice in potni listi, dodatne načini pa so na primer digitalni certifikati in smsi v Sloveniji (v okviru SI-PASS), pametne ­kartice v Estoniji ipd. Singapur na ta seznam dodaja prepoznavanje obrazov ravno v času, ko se po svetu krepi zavedanje o pomeni zasebnosti in nekatere države ali mesta po svetu izrecno prepovedujejo uporabo te tehnologije (npr. Portland v ZDA).

Tehnologijo, ki se bo uporabljala v Singapurju, bo zagotavljalo britansko podjetje iProov. Singapur že uporablja sistem SingPass, ki podobno kot naš SI-PASS omogoča dostop do storitev državne uprave. Sedaj bo SingPass dobil možnost prepoznavanja obrazov. Posnetek uporabnika po primerjal s fotografijo v državni bazi. V iProovu pojasnjujejo, da tako preverjajo tako identiteto posameznika kot dejstvo, da je res prisoten, in da ne gre za na primer fotografijo. Tehnologija je manj invazivna kot običajno prepoznavanje obrazov na nadzornih kamerah v javnosti, dodajajo, saj je treba tu izrecno pristati na uporabo. Skeptiki pa svarijo, da ni vsak pristanek resnično prostovoljen, kar je treba upoštevati, kadar sta stranki v izrazito različnem položaju. Država je v primerjavi s posameznikom na položaju moči, zato takšna storitev ne sme biti edina (praktično dostopna) možnost, ker v takem primeru tudi pristanek ne bi bil svoboden.

Tehnologija sama po sebi seveda ni nova, saj jo imajo Applovi telefoni in androidni telefoni že leta. Tudi nekatere države jo omejeno uporabljajo (na Kitajskem je treba ob nakupu telefona dovoliti posnetek obraza in primerjavo z osebnim dokumentom), a še nihče je ni pripojil k obstoječi, nacionalni shemi za zagotavljanje istovetnosti.  V Singapuru jo bodo uporabljali na davčni uradih, bankah, pri preverjanju istovetnosti študentov in drugod.

BBC

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji