Objavljeno: 1.9.2021 10:00

Prvi Banksyjev NFT, ki to ni bil

Odkar vemo, da lahko prodajamo tudi unikatna potrdila o lastništvu digitalnega zapisa, po domače NFT-je, se je trg že pošteno razvnel in najdražje umetnine so šle za več milijonov evrov. Zato se ni zdelo čudno, ko se je na dražbi pojavil prvi NFT britanskega umetnika Banksyja, za katerega je kupec odštel dobrih 300.000 dolarjev ethru. Edina težava je, da je šlo za hekerski ponaredek.

Zbiratelj, ki je odštel toliko denarja za domnevni NFT, je želel ostati anonimen in se je predstavil le kot Pranksy. Pranksy je slišal za dražbo, kjer se prodaja prvi Banksyjev NFT, ponudil 300.000 dolarjev (100 ETH) in zmagal na dražbi. A kmalu je postalo jasno, da je nekaj narobe. Povezava je hitro izginila. Kasneje so predstavniki Banksyja dejali, da umetnik ni ustvaril nobenega NFT-ja in da ga torej tudi prodajati ni mogel.

Zgodba bi se prav lahko končala tu, a se ni. Neznani heker je praktično ves prigoljufani denar (razen 5000 dolarjev za stroške) vrnil nesrečnemu kupcu. Zakaj je to storil, ni znano; morda se je ustrašil.

Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da je treba platformo OpenSea za draženje NFT-jev uporabljati pazljivo. Ko enkrat oddamo ponudbo, jo lahko prodajalec sprejme in tedaj se zgodba konča. Sredstev ni možno terjati nazaj, pametne pogodbe poskrbijo za nepovratnost transakcij. V tem primeru je šlo za dobro voljo hekerja, da je denar vrnil.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji