Objavljeno: 5.9.2020 08:00 | Teme: odprta koda

Preprost računalniški slovenski govorec

Bralec Nik Grebovšek nam je poslal raziskovalno nalogo, v okviru katere sta s sodelavcem Markom Vrečerjem  naredila sintetizator govora v slovenščini. Dala sta ga v javno uporabo.

Govornik, kot je poimenovan, temelji na odprtokodnih projektih in je na voljo v obliki spletne aplikacije, aplikacije za Android in programa Windows. V vnosno polje prenesemo slovensko besedilo, izberemo enega izmed dveh glasov (v prihodnosti bo na voljo tudi ženski glas) in pritisnemo na gumb za predvajanje. Na voljo je tudi preprost vmesnik API, s pomočjo katerega lahko programerji v svoje projekte vgrajujejo tudi slovenski govor.

Rezultat branja besedila ni slab, seveda pa se ne more primerjati z edinim resnim izdelkom, ki ga imamo v Sloveniji na tem področju – eBralcem podjetja Amebis. O slednjem smo podrobno pisali pred tremi leti in seveda ni brezplačen.

Za bolj firbčne bo zanimivo prebrati Govornikov razdelek Kako sintetizator sploh deluje?, kjer se na kratko lahko poučimo o slovnični analizi vhodnega besedila, grafemski pretvorbi, fonemski pretvorbi in določanju prozodičnih parametrov. Zanimivi so tudi primeri, ki kažejo, kako se je govorjeni glas med razvijem spreminjal.

Poslušajte še, kako to počne Amebisov eGovorec, ki je nastal v sodelovanju z IJS.

yXFcIPmMtr8

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji