Objavljeno: 21.5.2021 05:00 | Teme: procesor

Pomanjkanje čipov se stopnjuje, dobavni roki rastejo

Dobavni roki za vse vrste čipov se podaljšujejo in so najdaljši v zadnjih letih. Povprečni dobavni rok znaša 17 tednov, na posamezne vrste čipov pa lahko čakamo vse do 44 tednov (mikrokrmilniki). Hkrati rastejo tudi cene, za katere nič ne kaže, da bi se letos ali naslednje leto začele spuščati. Škoda se preliva v čedalje več sektorjev.

Proizvajalci avtomobilov, ki zaradi ovirane dobave mikročipov ječijo že več mesecev, ko tovarne izdelujejo bistveno manj vozil od kapacitet, so izračunali, da bo letošnja škoda dosegla 110 milijard dolarjev. Toliko bo znašala oportunitetna izguba zaradi manj proizvedenih in prodani vozil. S težavami se soočajo tudi v drugih panogah, denimo proizvajalci mobilnih telefonov.

Razlogov je več, na čelu pa je seveda epidemija covida-19, zaradi katere so bile sprva ustavljene proizvodne kapacitete, sedaj pa se spopadamo s pretrganimi ali upočasnjenimi dobavnimi verigami. K težavam je prispevalo tudi "slabo obnašanje" nekaterih strank, s čimer analitiki opisujejo slepo odpovedovanje pogodb in kasneje mrzlično iskanje novih. Na trgu vlada velika nestabilnost, zato je povsem možno, da zaniha tudi v drugo smer. Trenutno namreč ni jasno, kolikšno je povpraševanje končnih uporabnikov, medtem ko proizvodnja ne dohaja povpraševanja prodajalcev. Grozi pregrevanje trga. Intel, Samsung in TSMC so napovedali izgradnjo dodatnih proizvodnih kapacitet, kar bi lahko imelo hude posledice, če bi povpraševanje hitro padlo.

Vse to so še dodatno začinile druge težave, denimo požari v tovarnah, huda suša na Tajvanu, zaradi česar so v tovarna redukcije vode, električni izpadi ipd. Zaradi tega je pričakovati, da se bodo vsaj še eno leto komponente in s tem tudi končni izdelki dražili, dobavni roki pa leteli v nebo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji