Objavljeno: 3.6.2021 21:00 | Teme: vdor

Po desetih dneh država uspela popraviti PISRS

Deset dni je trajalo, da je Služba Vlade Republike Slovenije ponovno vzpostavila storitev PISRS (Pravno-informacijski sistem Republike Slovenije), na kateri najdemo aktualne verzije veljavnih in neaktivnih predpisov v prečiščeni obliki. Po hekerskem napadu, ki so ga poimenovali "varnostni incdent" v noči s 23. na 24. maj, je šele danes zjutraj stran ponovno dostopna.

Na Ministrstvu za javno upravo so pojasnili, da je bil dostop do sistema onemogočen takoj, ko so zaznali vdor. S tem so preprečili nadaljnje povzročanje škode na sistemih, ki so povezani s PISRS. Ugotovili so, da je napad prizadel le PISRS in se ni razširil na ostale strežnike.

PISRS se sicer nadgrajuje, tako da konec poletja lahko pričakujemo prenovljeno različico, so še dejali. Desetdnevna nedostopnost PISRS je za številna podjetja predstavljala velik problem, saj je to edino brezplačno mesto, kjer je moč najti prečiščene verzije pravnih aktov v Sloveniji. Uradni list objavlja le besedila, kot so sprejeta, kar so običajno spremembe na spremembe.

Ni informacij, za kakšne vrste napad je šlo in ali so napadalci uspeli pridobiti kakšne informacije. PISRS je pasivna stran, ki uporabniku streže le vsebino, nima pa ta z njo nobene aktivne povratne interakcije, zato je bil vdor še toliko presenetljivejši.

Neuradno smo sicer slišali, da naj bi napadalci izkoristili varnostno pomanjkljivost v odprto-kodnem sistemu za iskanje po dokumentih Solr, ki ga uporablja PISRS (in tudi drugi).

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji