Objavljeno: 18.10.2022 07:00 | Teme: Gartner, raziskave, logistika

Oskrbovalne verige pod pritiskom sprememb

Dogajanje v zadnjih dveh letih je močno spremenilo sektor logistike, ki se pospešeno prilagaja novim razmeram, informacijska tehnologija pa ima tu ključno vlogo. Globalne razmere v logističnem sektorju se sicer iz vidika končnih strank izboljšujejo, vendar se v ozadju dogajajo korenite spremembe v načinu delovanja.

Na nedavni konferenci Supply Chain Symposium/Xpo 2022, ki jo je Gartner organiziral v Londonu, so tako razkrili, da trenutno kar 74% podjetij v letošnjem letu uvaja nove poslovne modele. S tem spremembami naslavljajo povečano povpraševanje, številno konkurenco, pa tudi drastične spremembe na trgu delovne sile v tem sektorju.

Spremembe poslovnih modelov so v veliki večini omogočene in pogojene z digitalizacijo vseh vidikov logističnega poslovanja. Posamezen del logistične verige se vse bolj obravnava kot funkcionalni modul, ki se na različne načine povezuje v širše logistične ekosisteme. Lep primer so hitre dostavne službe v velikih mestih, kjer se procesi hitro prilagajajo, ponudniki storitev pa se povezujejo z različnimi dobavitelji dobesedno na nivoju posameznega transporta.

V prihodnjih štirih letih naj bi se tako razvijal trend združevanja v digitalne logistične združbe, ki bodo konkurirale in sodelovale na projektni osnovi. Pri tem je ključnega pomena zmožnost hitrejšega delovanja, analize podatkov v realnem času in podpor za zagotavljanje pravilnosti odločitev.

Toda kljub obsežnem procesu digitalizacije poslovanja, ostajajo ljudje ključnih dejavnik uspeha. Skoraj v vseh segmentih logistike se namreč soočajo z akutnim pomanjkanjem kadrov. Kompleksnost zaposlovanja je trenutno na najvišji ravni, kandidati pa lahko izbirajo med različnimi ponudbami, kot še nikoli prej. Anketa družbe Gartner je denimo pokazala, da več kot 50% zaposlenih v logistiki razmišlja o menjavi službe, pri naslednji izbir pa bo prilagodljivost načina dela igrala ključno vlogo.

Delodajalci zato vse bolj vlagajo v ukrepe zagotavljanja vzdržnosti poslovanja na področju delovnih procesov, vpliva na okolje in družbo. 77% podjetij več vlaga v izobraževanje kadrov, 85% postavlja zaposlene v ospredje, tisti najbolj napredni vlagajo v rešitve in procese, ki zaposlene naredijo bolj učinkovite.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji