Objavljeno: 4.8.2020 16:00 | Teme: ARM, nvidia

Nvidia v pogovorih za prevzem družbe Arm

Poslovni portal Bloomberg poroča, da se podjetje Nvdia že nekaj časa intenzivno pogaja za nakup družbe Arm. Morebitni dogovor bi sprožil največji nakup ali združitev na področju elektronike doslej, nekateri ocenjujejo vrednost v višini okoli 55 milijard dolarjev. Nvidia bi postala največji ponudnik tehnologije procesorjev na svetu. Omeniti velja, da je Nvidia tudi brez te poslovne poteze v mesecu juliju po borzni vrednosti prehitela družbo Intel, ki je desetletja zasedel vrh med proizvajalci integriranih vezij.

Poznavalci sicer opozarjajo, da dogovor še ni gotov. Poleg visoke cene, ki bi ga Nvidia morala plačati sedanjemu lastniku, japonski družbi Softbank, ostaja odprto vprašanje, kako bi se na potezo odzvale protimonopolne državne komisije v različnih državah, pa tudi dosedanji tesni partnerji družbe Arm. Arm namreč licenicira arhitekturo družbam, kot so Qualcomm, Apple, AMD in tudi sami družbi Intel. Ko je Softbank leta 2016 kupil družbo Arm za 32 milijard dolarjev, so obstajali sicer podobni pomisleki, a je Softbank ohranil nevtralno vlogo, pa tudi Intel je bil v boljši kondiciji. Softbank menda išče kupca za Arm zato, ker želi s tem poplačati dolgove iz drugih področij delovanja tega podjetja.

Nvidia je že danes največji proizvajalec grafičnih procesorjev, pa tudi vodilni ponudnik elektronike za področje umetne inteligence in računalniškega učenja, denimo tehnologije za samodejno vožnje avtomobilov prihodnosti. Z nakupom družbe Arm pa bi postal tudi vodilni ponudnik tehnologije procesorjev za vse vrste naprav, od mobilnih telefonov do strežnikov. Podatek iz leta 2019 priča, da je bilo do tedaj narejenih čez 130 milijard naprav s procesorji Arm.

Poznavalci sicer menijo, da je poslovna namera družbe Nvidia dobra zamisel, saj imata obe družbi podobno poslovno strategijo. Obe družbi namreč sodita v skupino proizvajalcev »brez tovarn«, kar pomeni, da skrbita predvsem za razvoj in upravljanje intelektualne lastnine, izdelke pa proizvajajo pogodbeni partnerji.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji