Objavljeno: 11.5.2021 15:30 | Teme: Kvantni računalnik

Nemčija za razvoj kvantnega računalnika namenja dve milijardi evrov

Berlin, 11. maja - Nemčija krepi svojo prisotnost v globalni tekmi tehnologij prihodnosti. Za razvoj domačega kvantnega računalnika je namreč namenila dve milijardi evrov proračunskih sredstev, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Računalnik z najmanj 100 kubiti želijo razviti v petih letih.

Cilj projekta je v prihodnjih petih letih v Nemčiji zgraditi konkurenčen kvantni računalnik, je danes poudarila ministrica za raziskovanje Anja Karliczek iz vrst stranke CDU. Za ta namen bo 1,1 milijarde evrov sredstev namenilo ministrstvo za raziskovanje, 878 milijonov evrov pa ministrstvo za gospodarstvo.

"Kvantne tehnologije so odločilne ključne tehnologije prihodnosti," je poudarila Karliczekova. Izpostavila je potenciale te tehnologije v komunikacijskih sistemih, medicinskih tehnologijah ter logistiki.

S konceptom kvantnih računalnikov raziskovalci in industrija odgovarjajo na dejstvo, da so v razvoju običajnih računalnikov že naleteli na njihove fizične meje. Kvantni računalniki namreč namesto običajnih bitov, ki jih uporabljajo današnji računalniki in so lahko le v enem od dveh možnih stanj (0 ali 1), uporabljajo kvantne bite oz. kubite, ki so v superpoziciji stanj 0 in 1, kar pomeni, da je vrednost kubita lahko 0 in 1 hkrati.

Nemčija želi najprej postaviti demonstracijske kvantne računalnike s 24 kubiti. V petih letih pa naj bi nato vzpostavili nemški kvantni računalnik z najmanj 100 kubiti, ki bi ga lahko okrepili na najmanj 500 kubitov.

Doslej največja kvantna računalnika, ki sta jih postavila ameriška IBM in Google, razpolagata s 65 oz. 54 kubiti.

Vir: STA

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji