Objavljeno: 17.10.2019

Nemčija na področju 5G ne izključuje Huaweija

Nemčija je oblikovala varnostna pravila za izgradnjo omrežij 5G, ki pa kljub opozorilom ZDA ne izključujejo sodelovanja kitajskega telekomunikacijskega velikana Huawei. Kot so po poročanju Reutersa poudarili na vladi, želijo vsem potencialnim sodelujočim zagotoviti enakovredne pogoje.

V novem varnostnem katalogu je predvideno ocenjevanje tehničnih in drugih meril za upravljanje mobilnih omrežij pete generacije (5G). Operaterji bodo morali po novih smernicah opredeliti kritična področja omrežne arhitekture in vpeljati boljše varnostne standarde.

Potrdila o varnosti bo izdajal Zvezni urad za informacijsko varnost. Prodajalci opreme bodo morali biti certificirani kot zaupanja vredni in bodo v primeru, da se naknadno ugotovi, da je bila oprema uporabljena za vohunjenje, izključeni in odškodninsko odgovorni.

Odločitev nemške vlade bi bila po navedbah Reutersa lahko tudi posledica dejstva, da so vsi nemški omrežni operaterji Huaweijevi kupci. Opozorili so, da bi prepoved sodelovanja kitajskega tehnološkega velikana povzročila večletne zamude in milijarde evrov dodatnih stroškov za zagon omrežja 5G.

Odločitev Nemčije prihaja le nekaj dni za tem, ko je Evropska komisija v posebnem poročilu opozorila na tveganja, ki jih prinaša sodelovanje držav nečlanic EU pri vzpostavljanju omrežij 5G. Čeprav Kitajska in njen tehnološki velikan Huawei nista neposredno omenjena, gre po mnenju analitikov za zelo jasen namig, da Huawei predstavlja varnostno tveganje.

Sodelovanje Huaweija pri vzpostavljanju omrežij nove generacije je postalo močno problematizirano po odločitvi administracije predsednika Donalda Trumpa, ki je ameriškim podjetjem maja prepovedala poslovanje z vsemi tujimi telekomunikacijskimi podjetji, ki predstavljajo tveganje za nacionalno varnost ZDA.

Pri tem je Trump ciljal predvsem na Huawei, ki je posledično postal nezaželeni ponudnik v mnogih državah. ZDA namreč pritiskajo na mednarodno skupnost, da naj Huaweijevo opremo izloči iz svojih načrtov za gradnjo telekomunikacijske infrastrukture. Grozijo, da bodo v nasprotnem primeru omejile obveščevalno sodelovanje z državami, ki njihovih "priporočil" ne bodo upoštevale.

Eden glavnih Trumpovih očitkov Huaweiu je, da družba na podlagi navodil uradnega Pekinga pridobiva zaupne podatke uporabnikov. Huawei in Peking ameriške obtožbe ves čas označujeta za neutemeljene.

STA

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji