Objavljeno: 18.2.2023 07:00 | Teme: podatkovni centri, oblak

Največji ponudniki hipercentrov na svetu absolutno obvladujejo oblak

Podjetje Structure Research je v svojem najnovejšem poročilu raziskalo obseg in rast največjih hipercentrov na svetu. Njihovo velikost so ponazorili s porabo električne energije, ki jo tovrstni centri potrebujejo za svoje delovanje. Rezultati so osupljivi.

Raziskava, ki so jo opravili v letu 2022, je ugotovila, da hipercentri v današnjih časih porabijo skupno že 13.177 megavatov (MW) energije. Za primerjavo - Nuklearna elektrarna Krško v omrežje pošilja 696 MW električne energije. Še bolj osupljiv je naslednji podatek - četverica največjih ponudnikov, AWS, Google Cloud, Meta in Microsoft Azure porabi kar 78% energije vseh hipercentrov.

Največji porabnik energije za hipercentre je Google, ki danes porabi 3.024 MW, ob tem pa imajo načrte še za nadaljnjih 2.905 MW. Sledi Microsoft, kjer porabijo 2.176 MW, v načrtih pa je še dodatnih 3.344 MW. Amazon danes porabi 2.480 MW, v načrtih imajo 2.533 MW. Hitro raste Meta, ki danes porabi 1.790 MW, v načrtih pa je še 2.595 MW.

Tej četverici, ki predstavlja več kot tri četrtine porabe, sledijo Apple, Alibaba, Huawei, Baidu, Tencent, OVH, Kingsoft Cloud in Oracle. Če z vodilnimi na področju primerjamo največji evropski hipercenter OVH, tam porabijo “komaj” 52 MW in načrtujejo širitev za skromnih 6 MW. Toliko o razkoraku med oblakom v Evropi in drugod.

Največ energije za delovanje hipercentrov porabijo v ZDA, kar 77% celotne porabe hipercentrov po svetu. Sledijo Azija (kjer Kitajska predstavlja 24% tega deleža), Evropa in Južna Amerika.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji