Objavljeno: 11.3.2021 05:00 | Teme: znanost, Kvantni računalnik

Microsoftov članek o kvantnem preboju pred tremi leti zaradi napak umaknjen

Ko je Microsoft pred tremi leti objavil, da je skupaj z raziskovalci z Univerze v Delftu uspel ustvariti Majoranova stanja, kar bi korenito izboljšalo delovanje kvantnih računalnikov, je v skupnosti završalo. Microsoft sicer ves čas caplja za Googlom in IBM-om pri razvoju kvantnega računalnika, a odkritje bi ga izstrelilo naprej. Članek, ki je tedaj pristal v reviji Nature, so sedaj umaknili – zaradi napak.

Majoranovi delci so za zdaj še teoretični, Majoranova stanja pa bi lahko poustvarili z drugimi delci. Če bi z njimi realizirali kubite v kvantnem računalniku, bi bil tak računalnik bolj odporen na okoliške motnje. Takoj po objavi so seveda fiziki s celega sveta motrili, kako je Microsoft ustvaril Majoranova stanja. Zaprosili so tudi za vse surove podatke, ki so jih dobili.

Izkazalo pa se je, da je bil Microsoft površen. Nekaj podatkov so, domnevno zaradi »estetskih razlogov« izločili, druge so tolmačili napačno. Sergey Frolov z Univerze v Pittsburghu je bil od začetka skeptičen, po analizi podatkov pa je bil prepričan, da ne gre za Majoranova stanja. Ko je o tem obvestil Nature, so ti kontaktirali prvotne avtorje. Ti so objavili nov rokopis, hkrati pa so napovedali umik prvotnega članka. To se je sedaj tudi zgodilo, kar je v reviji Nature precejšnja redkost (povprečno manj kot en na leto).

Kot kažejo podrobne analize, niso ustvarili Majoranovih stanj. Do napake je prišlo zaradi površnosti in nepravilne korekcije podatkov. Za zdaj kakšnih hujših posledic ni videti. Microsoft je podprl raziskovalce za profesionalno držo, saj so delili podatke z drugimi znanstveniki in ob odkritju napak te priznali in popravili. Še vedno verjamejo, da so kvantni računalniki za ovinkom. Iz Nature so sporočili, da se skušajo hitro odzvati ob takih situacijah, a da včasih zaradi kompleksnosti tematike traja. Frolov pa dodaja, da želi preveriti vse podatke od leta 2010 iz tega laboratorija v zvezi z Majoranovimi delci.

Umaknjeni članek

Ponovna analiza

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji