Objavljeno: 24.3.2022 23:00 | Teme: varnost

Izrael zaradi Rusije Ukrajini noče prodati vohunske programske opreme Pegasus

Medtem ko zahodne države kar tekmujejo, katera bo Ukrajini ponudila več opreme in pomoči, je Izrael stopil korak nazaj, ko gre za vohunsko programsko opremo Pegasus. Ukrajina je želela kupiti program, ki ga uporabljajo že številne obveščevalne službe, a ga izraelski proizvajalec, izraelsko podjetje NSO, oz. država Izrael, ne želi prodati, da ne bi ujezili Rusije.

Izraelska agencija za nadzor izvoza obrambne opreme je zavrnila izdajo izvozne licence, ker bi bilo to v nasprotju z ruskimi interesi. Rusija namreč izvaja vojaško operacijo tudi v Siriji, ki meji na Izrael. Izraelski obveščevalci naj bi imeli tovrstne pomisleke že leta 2019.

Ukrajina ni edina država, ki ji NSO ne želi izvažati opreme zaradi ruskih pomislekov. NSO je na primer Estoniji sicer prodal licenco za Pegasus, a so kasneje njeno uporabo močno omejili. Tako na primer Estonija ne more prisluškovati ruskim telefonom, čeprav tehnično nepohabljena programska oprema to omogoča. To sicer ni edina tovrstna omejitev, saj Pegasus že dlje časa povsod omejuje prisluškovanje ameriškim in britanskim številkam.

NSO je sicer zasebno podjetje, a mora za izvoz pridobiti pozitivno mnenje agencije, ki sodi v okvir izraelskega obrambnega ministrstva. Uradno sicer NSO trdi, da je Pegasus namenjen boju proti terorizmu in preprodaji drog. Določenim državam zaradi kršitev človekovih pravic Pegasusa sploh ne prodajajo.

Pegasus deluje na podlagi še neodkritih varnostnih lukenj v telefonih (t.i. zero day napak). Uporabnik od napadalca dobi sporočilo (SMS ,iMessage,...), ki ga telefon sprejme, vendar ne javi, da ga je prejel, hkrati pa namesti vohunsko aplikacijo. Slednja napadalcu omogoča popoln nadzor nad telefonom, vključno z oddaljenim vklopom mikrofona in kamere. Proizvajalci mobilnih operacijskih sistemov telefonov (Apple, Google) se napake trudijo najti in jih zakrpati, vendar so podjetja, kot je NSO, kot kaže, vedno korak spredaj. NSO sicer ni edini ponudnik tovrstne opreme, je pa najbolj uspešno pri prodaji državnim varnostnim (vohunskim) organom.

 The Washington Post

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji