Objavljeno: 23.6.2021 08:00 | Teme: Internet of Things, robno računalništvo

IoT tipala, ki ne potrebujejo napajanja

Startup podjetje Everactive, ki sta ga ustanovila diplomanta univerze MIT Ben Calhoun in Dave Wentzloff, prinaša na področje internetnih naprav IoT prepotrebno novo lastnost, ki bo najbrž še dodatno pospešila uporabo naprav na računalniškem robu. Njihove naprave Eversensor namreč za delovanje ne potrebujejo zunanjega napajanja, niti majhnih baterij.

Tipala se namesto tega napajajo s kombinacijo alternativnih načinov pridobivanja energije. To so lahko sončne celice, celo take, ki izkoriščajo dnevno in umetno svetlobo (tudi samo do 100 Lux) v zaprtih prostorih. V drugih primerih so to lahko generatorji energije, ki izkoriščajo temperaturne razlike in celo taki, ki električno napetost ustvarjajo iz vibracij.

Tipala Eversensor bodo znala beležiti različne parametre, kot so temperatura okolja, oddaljena temperatura, vlažnost, svetloba, vibracije, pospeševanje, zvok, pritisk in celo prisotnost določenih plinov. Tipala bodo podatke prenašala preko nizkoenergijskih brezžičnih povezav, torej brez dodatnega napajanja, seveda v omejenem območju, kjer bodo podatke nato prebirali omrežni prehodi. Avtorji načrtujejo tudi različice, ki bodo uporabljale standardne vmesnike, denimo modeme 5G, še vedno brez potrebe po napajanju.

Podjetje je razvilo poseben omrežni prehod (gateway), ki mogoča komunikacijo z napravami in njihovo konfiguracijo, pri čemer so celo lasten brezžični protokol, ki deluje v gigaherčnem območju. Ta ima to značilnost, da se dobro razprostira skozi zidove in druge ovire. Rešitve v ZDA ponujajo celo kot mesečno storitev, kjer se cene pričnejo pri 25 dolarjih na nadzorovano napravo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji