Objavljeno: 16.7.2024 08:00 | Teme: glasba, piratstvo

Glasbene založbe ameriškega ponudnika interneta tožijo za 2,6 milijarde USD

Vse večje glasbene založbe, vključno z UMG Recordings, Warner Music in Sony Music, so v petek vložile tožbo proti Verizonu, ker naj bi zaradi lastnega dobička namerno prezrl kršitve avtorskih pravic svojih strank.

Glasbene založbe so v tožbi uperjeni proti ameriškemu ponudniku interneta vključile seznam 17.335 skladb solo izvajalcev ali skupin, med katerimi so Elvis Presley, Matchbox Twenty, Goo Goo Dolls in Brandy. Založbe trdijo, da so od leta 2020 Verizonu poslale skoraj 350.000 obvestil o nezakonitem deljenju datotek, ki jih je podjetje ignoriralo, saj so kršitelji podjetju plačevali več za hitrejše in boljše internetne storitve, s katerimi so - piratizirali. Tožniki trdijo, da so upravičeni do odškodnine do 150.000 dolarjev za vsako kršitev po Zakonu o avtorskih pravicah DMCA, kar bi lahko naneslo 2,6 milijarde ameriških dolarjev.

Verizonovo neukrepanje proti svojim naročnikom, ki so kršili avtorske pravice, naj bi pritegnilo druge (domače) pirate, ki so namenoma kupili Verizonove storitve, da bi lahko kršili avtorske pravice tožnikov (in drugih) in se izognili pridobivanju teh vsebin po zakonitih kanalih. Naročnike, ki kršijo avtorske pravice, so v uporabo Verizonovih storitev prepričale tako ohlapne politike podjetja glede kršitve avtorskih pravic kot hitrejše internetne hitrosti, ki so olajšale uporabo P2P protokolov tistim, ki so bili pripravljeni plačati več.

Tožba Verizon obtožuje tako prispevne kot tudi posredne kršitve avtorskih pravic in od sodnika zahteva, da založbam dodeli največjo kazen za vsako skladbo na njihovem seznamu ter povrnitev stroškov, ki bodo nastali v postopku.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji