Objavljeno: 5.5.2023 07:00 | Teme: satelit

Evropa bo dobila odgovor na Starlink

Evropski ponudniki satelitski komunikacij in operaterji so skupili skupaj in napovedali izgradnjo konstelacije satelitov v nizki orbiti za dostop do interneta, ki bo konkurirala Starlinku. Takšno konstelacijo želi tudi Evropska unija, saj je evropski komisar Thierry Breton že novembra lani razgrnil načrte za zgradnjo satelitske infrastrukture za odpornost, povezljivost in varnost (IRIS2).

V konzorcij so vključeni domala vsi, ki kaj štejejo na področju satelitov v Evropi. To so Eutelsat, SES, Thales Alenia Space, Airbus Defence, pa tudi več operaterjev, med njimi Deutsche Telekom, Hispasat, OHB, Orange, Hisdesat in Telespazio.

Evropska unija ocenjuje, da bo projekt stal šest milijard dolarjev in želi doseči globalno pokritost do leta 2027. To je sicer zelo optimističen načrt, ne le zaradi kompleksnosti tako ogromnih konzorcijev, temveč tudi zaradi prostih terminov za izstrelitve na raketah Ariane 6. Ta bo nared najprej leta 2024, potem pa ne bo letela prav pogosto.

Poleg Starlinka svoje omrežje gradi tudi Kitajska, v Evropi pa še britanski OneWeb. Evropska unija je tako ostala brez svojega omrežja, kar je iz varnostnih in strateških razlogov ranljiv položaj. Kako hitro se bo to popravilo, bomo videli. SpaceX je prve satelite izstrelil leta 2018, lani po štirih letih pa je imel globalno pokritost. Tudi zato je evropska časovnica do leta 2027 izjemno optimistična, saj ogromen mednarodni konzorcij mešanega javnega in zasebnega denarja nikakor ne more konkurirati SpaceX-u, kjer se vedno zgodi Elonova volja.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji