Objavljeno: 20.9.2023 09:00 | Teme: musk, medicina

Elon Musk išče prostovoljce, ki bi si v možgane vgradili njegov čip

Podjetje Neuralink je začelo sprejemati človeške paciente za klinične preizkuse svojega možganskega vsadka. 

Na spletni strani podjetja v lasti Elona Muska je Neuralink objavil podrobnosti o študiji PRIME (Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface), s katero nameravajo znanstveniki oceniti varnost njihovega vsadka, kirurškega robota ter začetno funkcionalnost njihovega možgansko-računalniškega vmesnika, ki omogoča ljudem s paralizo, da z mislimi nadzorujejo zunanje naprave.

Za sodelovanje v študiji so kvalificirane osebe, starejše od 22 let, ki imajo kvadriplegijo zaradi poškodbe hrbtenjače ali amiotrofično lateralno sklerozo (ALS). Med študijo bo robot kirurško namestil vsadek v del možganov, ki nadzoruje gibanje. Ko je vsadek nameščen, je kozmetično neviden in je namenjen snemanju in brezžičnemu prenosu možganskih signalov na aplikacijo, ki dekodira namen gibanja.

Neuralink je že razvil aplikacijo, ki uporabnikom omogoča nadzor računalnikov z mislimi. Testiranje bo trajalo približno 6 let, udeleženci pa bodo morali redno sodelovati s strokovnjaki Neuralinka. Nekatera srečanja bodo potekala v bolnišnicah, druga pa na domovih pacientov. Tisti, ki že imajo aktiven vsadek (npr. srčni spodbujevalnik ali globoki možganski stimulator), ki so v preteklosti doživeli epileptične napade, ki potrebujejo MRI ali prejemajo zdravljenje s transkranialno magnetno stimulacijo (TMS), do sodelovanja niso upravičeni.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji