Objavljeno: 3.9.2024 15:00

Družabna omrežja niso dolžna blokirati škodljivih vsebin mladim

Zvezni sodnik v ZDA je v pomembni odločitvi razsodil, da družbena omrežja ne morejo biti prisiljena blokirati določenih vrst vsebin za mladostnike. 

Odločitev pomeni, da nekatere določbe spornega zakona o družbenih omrežjih, ki je bil sprejet v Teksasu, ne bodo stopile v veljavo. Zakon Securing Children Online Through Parental Empowerment Act (SCOPE) je bil zasnovan z namenom zaščite mladoletnih uporabnikov na spletu in vključuje določila o preverjanju starosti ter druge ukrepe glede ravnanja s profili mladih na platformah družabnih medijev.

Med najbolj spornimi določili zakona je bilo tudi tisto, ki je od družbenih omrežij zahtevalo, da preprečijo mladostnikom dostop do vsebin, ki poveličujejo samopoškodovanje ali zlorabo substanc. Vendar pa je sodnik dotično zahtevo zavrnil, saj meni, da država ne more samovoljno določati, katere vrste zaščitenega govora lahko blokira mladostnikom na spletu. Sodnik je odločitev podprl z dejstvom, da so izrazi, kot sta poveličevanje in spodbujanje, politično obremenjeni in nejasno opredeljeni, kar otežuje njihovo uveljavljanje v praksi. Drugi vidiki zakona, kot so zahteve za verifikacijo starosti in prepoved ciljanega oglaševanja za mladoletnike, ostajajo v veljavi.

Sodna odločitev bo imela pomembne posledice za prihodnje regulacije družabnih omrežij in njihove obravnave mladoletnih uporabnikov, saj postavlja vprašanje, kako uravnotežiti pravico do svobode govora z zaščito ranljivih skupin na spletu.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Kitajci so ameriške sankcije obšli s kovčki diskov

    Ker za kitajska podjetja veljajo stroge omejitve pri nakupih najzmogljivejših čipov, ki so uporabni za trening umetne inteligence, so se tamkajšnja podjetja znašla na zelo staromodni način. Umetno inteligenco trenirajo v Maleziji, kjer so čipi na voljo, le podatke je treba prinesti do tja. In spet se je izkazalo, da je v starem vicu o samokolnici diskov kot najhitrejšem načinu prenosa podatkov nemalo resnice. Temu pravimo tudi sneakernet.

    Objavljeno: 17.6.2025 10:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji