Objavljeno: 7.5.2025 11:00 | Teme: umetna inteligenca

Dela, ustvarjena s pomočjo umetne inteligence, v ZDA avtorsko zaščitena

Ameriški urad za avtorske pravice (US Copyright Office) je do danes registriral več kot tisoč avtorskih del, ki vključujejo določeno stopnjo pomoči umetne inteligence. 

Registracija nekaterih del, ustvarjenih s pomočjo umetne inteligence, seveda ne pomeni, da lahko vsakdo zaščiti slike, glasbo, besedila ali videoposnetke, ki jih je naredil z umetno inteligentnimi orodji. Urad je pri podeljevanju zaščite zelo selektiven in zahteva, da umetna inteligenca zgolj dopolnjuje človekovo ustvarjalnost in ne v celoti nadomesti. Jalyce Mangum, namestnica glavnega pravnega svetovalca urada, je v pogovoru za WIPO Magazine pojasnila, da je ključna razlika med umetnostjo, kjer umetna inteligenca služi kot orodje, in deli, kjer v celoti prevzame ustvarjalni proces. Po njenih besedah so zaščitena lahko le tista dela, kjer človek še vedno sprejema glavne umetniške odločitve. Kot primer je navedla album country pevca Randyja Travisa, ki zaradi posledic možganske kapi ne more več govoriti. S pomočjo umetne inteligence so ustvarili klon njegovega glasu in mu omogočili izdajo pesmi Where That Came From. Ker gre za delo, ki brez umetne inteligence ne bi bilo izvedljivo, a je še vedno temeljilo na človeški ustvarjalnosti, je prejelo zaščito.

Primeri po svetu pa kažejo na različne pristope. V Južni Koreji so na primer zaščitili film, ki je bil v celoti ustvarjen z umetno inteligentnimi orodji, saj so prepoznali človeški doprinos v izboru in organizaciji vsebine, ki jo je ustvarila umetna inteligenca.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji