Objavljeno: 11.11.2024 06:00 | Teme: tehnologija

Bo naslednja pametna ura brez baterije in jo bo napajala naša koža?

Raziskovalci skupine Future Interfaces Group na univerzi Carnegie Mellon so razvili tehnologijo, ki bi lahko radikalno spremenila nosljive naprave, kot so pametne ure in medicinski pripomočki. 

Inovacija, imenovana Power-over-Skin, omogoča prenos energije skozi človeško kožo, kar odpira pot do nosljivih naprav brez vgrajenih baterij. Gre za prelomno rešitev, ki bi lahko omogočila zmanjšanje velikosti in teže teh naprav ter odpravo potrebe po rednem polnjenju. Tehnologija deluje tako, da s pomočjo radiofrekvenčne energije oddajnik, ki ga uporabnik nosi na telesu, napaja naprave, nameščene neposredno na kožo. Človeška koža učinkovito prenaša 40 MHz RF energijo, kar omogoča njeno razporeditev po celotnem telesu. V testih je raziskovalcem uspelo napajati različne naprave, vključno z LED uhanom, prstanom z brezžičnim vmesnikom in celo majhnim kalkulatorjem. Oddajniki so bili uspešno vključeni v vsakdanje predmete, kot so pametni telefoni, čevlji in VR očala, kar je omogočilo neprekinjeno napajanje preko kože, tudi če je bila naprava skrita pod oblačili.

Nosljive naprave bi s trajnostno naravnano tehnologijo lahko postale udobnejše in manj omejene s potrebo po polnjenju ali menjavi baterij. V praksi bi to med drugim omogočilo uporabo lahkih medicinskih obližev za dolgoročno spremljanje zdravja brez motenj. Seveda se postavlja tudi vprašanje vpliva na zdravje, saj tehnologija uporablja telo kot prevodnik RF energije. V testiranjih so raziskovalci skrbno spremljali morebitne učinke na uporabnike, vendar niso opazili neprijetnosti ali bolečin. Kljub temu bodo potrebne dodatne raziskave za potrditev varnosti dolgotrajne uporabe, saj mora tehnologija učinkovito preprečiti morebitne vroče točke, kjer bi energija lahko povzročila nelagodje.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji