Objavljeno: 8.9.2021 09:00 | Teme: zasebnost

"Anonimni" ProtonMail v resnici sodeluje z organi pregona

Čeprav se ProtonMail ponaša kot ponudnik zasebnih in anonimnih elektronskih naslovov, to očitno ne drži. Švicarska policija nima težav pri pridobivanju podatkov o uporabnikih, ki jih ProtonMail ima, denimo njihovih IP naslovov. Podjetje pojasnjuje, da se švicarske zakonodaje pač morajo držati.

Tokratna zgodba se začenja v Franciji. Tamkajšnja policija je želela pridobiti podatke o lastniku nekega elektronskega predala pri ProtonMailu, saj je šlo za aktivista iz skupine, ki je zasedla nekaj stanovanj v Parizu. Aktivisti so anonimni, so pa pri spletni komunikaciji uporabljali naslov jmm18@protonmail.com. Francoska policija se je prek Europola obrnila na ProtonMail, ki jim podatkov ni izročil. Nato pa se je vmešala švicarska policija.

Tej je ProtonMail posredoval naslov IP in druge podatke o uporabniku, ki jih je imel. Dogodek je dvignil veliko prahu in direktor ProtonMaila je javno pojasnil, da so v takih primerih zavezani švicarski zakonodaji. Ta pa ni nikoli bila zares naklonjena anonimnosti elektronskih komunikacij in določa prej široko polje, kdaj je dopustno prisluškovati in zbirati podatke.

ProtonMail tako poudarja, da sodeluje le s švicarskimi organi pregona, a Švica ima sporazume s številnimi državami. To pomeni, da lahko ZDA ali evropske države švicarsko policijo prosijo za podatke, in če jim ta ugodi, jih bo ProtonMail moral izročiti.

Takih primerov ni malo. Poročilo iz leta 2020 kaže, da je bilo takih primerkov kar 3572. Tudi v pogojih uporabe imajo sedaj jasno zapisano, da lahko izročijo prometne podatke, zadeve elektronskih sporočil, IP-naslove, morebitna nešifrirana pisma itd.

ProtonMail torej ni niti malo zaseben, če se vas lotijo oblasti. V takem primeru je potreben še dodaten nivo zaščite, denimo Tor.

TechCrunch

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji