Objavljeno: 21.7.2021 17:00 | Teme: varnost

Afera Pegasus: imuni niso niti premierji in predsedniki, vključno s francoskim

Po pričakovanju na dan prihajajo podrobnosti o prisluškovalni aferi Pegasus, med drugim tudi nova imena tarč. Eden izmed 50.000 posameznikov, ki so jim sledili, je po poročanju medijev tudi francoski predsednik Emmanuel Macron.

Francoski časnik Le Monde poroča, da so bile maroške oblasti ugotovile, kateri telefon uporablja vse od leta 2017 in mu skušale prisluškovati. Maroko to ostro zanika, trdeč, da niso niti stranka NSO Groupa in da nimajo Pegasusa. Neodvisno ni bilo možno potrditi, ali je na telefonu francoskega predsednika res nameščen Pegasus.

Ni pa Macron edini voditelj držav na seznamu. Na njem najdemo tudi iraškega predsednika, južnoafriškega predsednika, pakistanskega premierja, maroškega kralja in druge. Skupno gre za več kot 600 visokih uslužbencev iz 34 držav.

Pogled v preteklost pokaže, da prisluškovanje voditeljem držav ni novo. Zadnja odmevna afera sega v leto 2013, ko je afera Snowden razkrila, da je ameriška agencija NSA vohunila ali poizkušala vohuniti za nemško kanclerko Angelo Merkel in drugimi zavezniškimi politiki. Razlika v primerjavi s takratnimi razkritji je ta, da je sedaj take sposobnosti možno kupiti kot v samopostrežni prodajalni. NSA se je bila vendarle morala potruditi sama.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji