Objavljeno: 16.9.2013

64-bitov v telefonih

Od kar je Apple prejšnji teden predstavil najnovejši iPhone 5s, ki ima vgrajen 64-bitni procesor A7, je bilo le vprašanje časa, kdaj bodo 64-bitne izdelke napovedali tudi konkurenti. Najbolj je pohitel Samsung in povedal, da, da, tudi Samsungovi novi telefoni bodo imeli 64-bitne procesorje. Nepričakovano, mar ne?

Tako Apple, kot Samsung sta licencirala ARMovo lani predstavljeno 64-bitno arhitekturo ARMv8, le da je Apple nekoliko pohitel z njeno realizacijo (mimogrede, ARMove delnice so v zadnjem tednu zrasle za 10%...). V praksi se »64-bitnost« pokaže kot možnost, da operacijski sistem in same aplikacije uporabljajo (tudi veliko) več kot 4 GB pomnilnika, kar je teoretična meja za 32-bitne procesorje. Danes je ta meja še vedno dovolj oddaljena (najavljen Samsungov telefon Note 3 bo imel 3 GB pomnilnika), da potrebe po 64-bitnosti še ni, zagotovo pa se bo kmalu pojavila. Osebni računalniki so to mejo preskočili pred nekaj leti in danes so modeli z 6, 8, ali celo 12 GB pomnilnika že popolnoma običajni.

Seveda pa prehod na 64-bitnost pomeni tudi nekaj težav, ki jih je moral požreti tudi Microsoft in razvijalci za 64-bitna Okna. Najprej je treba novi arhitekturi prilagoditi operacijski sistem, ki mora (med drugim) zagotoviti delovanje tako 64-bitnim kot 32-bitnim programom (v Samsungovem primeru govorimo o Googlovem Androidu, Apple je svoje delo s svojim iOS 7 očitno že opravil). Nato pa razvijalcem dati na voljo orodja, da bodo lahko pisali 64-bitne programe ali pa celo t.i. »debele« programe, ki bodo vključevali tako 32-bitno kot 64-bitno kodo. Prehod na 64-bitne programe mora biti namreč postopen, sicer lahko razvijalci v trenutku izgubijo velik del tržišča – uporabnike, ki premorejo stare, le 32-bitne telefone.

 

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Kitajci so ameriške sankcije obšli s kovčki diskov

    Ker za kitajska podjetja veljajo stroge omejitve pri nakupih najzmogljivejših čipov, ki so uporabni za trening umetne inteligence, so se tamkajšnja podjetja znašla na zelo staromodni način. Umetno inteligenco trenirajo v Maleziji, kjer so čipi na voljo, le podatke je treba prinesti do tja. In spet se je izkazalo, da je v starem vicu o samokolnici diskov kot najhitrejšem načinu prenosa podatkov nemalo resnice. Temu pravimo tudi sneakernet.

    Objavljeno: 17.6.2025 10:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji