Objavljeno: 25.8.2020 | Avtor: Jure Forstnerič | Monitor September 2020

Test Samsung Galaxy A41

Samsung je v zadnjem času občutno razširil svojo prodajno paleto z modeli Galaxy. Novi A41 tako meri na srednji razred, med modeloma A51 in A40. Serija Galaxy A je v zadnjih letih kar uspešna, vanjo počasi prehajajo tehnologije dražjih modelov, denimo zasloni AMOLED. Prvi vtis je soliden, predvsem je moč pohvaliti lahko in kompaktno ohišje z zelo tankim robom – vsaj v tem cenovnem razredu. Občutek je zato zelo plastičen, a majhno težo je pač težko drugače doseči.

Na desni strani je klasična kombinacija tipke za vklop in dvojne tipke za glasnost, nasproti pa je okvir, v katerega vstavimo eno kartico SIM ali dve in eno pomnilniško kartico microSD. Spodaj je vmesnik USB-C, ob njem je klasični izhod za slušalke. Telefon je sicer opremljen s 64 GB prostora, zato je vprašanje, koliko uporabnikov bo poseglo še po pomnilniški kartici, a je vseeno dobrodošla možnost.

Na ohišju ni bralnika prstnih odtisov, ta je vgrajen v spodnji del zaslona. Glede na cenovno umestitev telefona lahko to pohvalimo – cenejši modeli imajo bralnik na zadnji strani. Zaslon je za to ceno zelo dober, gre za Super AMOLED z dobrimi barvami in visoko ločljivostjo 2.400 × 1.080 pik (gostota pik je torej čez 400 pik na palec). Svetlost je dovolj močna tudi za uporabo na najmočnejšem soncu, hkrati omogoča tudi zelo temno nastavitev (koristno za uporabo ponoči). Nad zaslonom je v majhni zarezi prednja kamera.

Še ena komponenta, ki je iz dražjih modelov prišla tudi v te cenejše, je zadnja kamera. Glavna kamera ponuja ločljivost tudi do 48 milijonov pik ob goriščnici 26 mm. Zraven sta še ultraširoka kamera in tipalo za zaznavanje globine. Glavna kamera shrani fotografije pri ločljivosti 12 MP, a lahko izberemo tudi polno ločljivost 48 MP, čeprav se s tem predvsem občutno poveča čas, da telefon shrani fotografijo. Gre za Sonyjevo tipalo, ki ga najdemo v kar velikem naboru telefonov, večinoma iz nekoliko dražjih serij.

Kakovost fotografij je glede na razred telefona zelo dobra. Pri navadnih nastavitvah bo po privzetem uporabil tudi programski HDR, ki po našem mnenju doda nekaj koristnega dinamičnega razpona (zabeleži podrobnosti tako v najtemnejših kot v najsvetlejših delih slike). Fotografiramo lahko torej tudi pri polnih 48 MP, nastavitev je na voljo med formati fotografiranja (torej 4 : 3, 1 : 1 itd.). Pri dobrih svetlobnih pogojih dobimo s tem nekaj več ostrine, a izgubimo nekaj dinamičnega razpona, saj tu ni na voljo funkcije samodejnega HDR. Ker se podaljša tudi čas shranjevanja fotografije, bi sami raje ostali pri navadnih 12 MP.

Strojna oprema ni najzmogljivejša, a je dovolj zmogljiva za večino potreb. V uporabi je Mediatekov osemjedrni procesor MT6768, zraven je 4 GB pomnilnika. Zahtevni uporabniki bodo na trenutke opazili tudi kakšen majhen zatik vmesnika, a v splošnem je telefon dovolj odziven. Vanj so vgradili akumulator zmogljivosti 3.500 mAh, kar je glede na strojno opremo zelo dobro. V praksi bo pri povprečnih uporabnikih brez težav zdržal tudi dva dni brez polnjenja, pri zahtevnejših pa kak dan in pol.

Novi Galaxy A41 je dober predstavnik srednjega razreda, v katerem že najdemo najpomembnejše člene dražjih telefonov. To sta predvsem odličen zaslon AMOLED in zelo dober fotoaparat. Ohišje sicer daje nekoliko pretirano plastičen občutek, kar pa ne bo motilo uporabnikov, ki bodo telefonu odeli »zaščitno obleko«. Strojna oprema sicer ni najhitrejša, je pa zato ugodno varčna s stališča porabe energije.

Samsung Galaxy A41

Hitrost delovanja: 7

Kakovost izdelave: 7

Prodaja: Bolje založene trgovine.

Cena: 299 EUR

Za: Zaslon, fotoaparat, bralnik prstnih odtisov pod zaslonom.

Proti: Plastično ohišje.

Citat: Novi Galaxy A41 je dober predstavnik srednjega razreda, v katerem že najdemo najpomembnejše člene dražjih telefonov.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji