Objavljeno: 4.2.2007 13:18 | Avtor: Tadej Beravs | Monitor Januar 2007 | Teme: foto, nenehni testi

Nikon Coolpix L5 in L6

Coolpixa L5 in L6 sta naslednika modela L2. V Nikonu so se tokrat odločili za malce nenavadno označbo modelov, saj manjša številka pomeni zmogljivejši fotoaparat. Tako je Coolpix L5 opremljen z objektivom, ki zmore petkratno optično povečavo (velika večina žepnih digitalnih fotoaparatov ponuja le trikratno povečavo), in 7 milijonsko tipalo CCD. Coolpix L6 pa je ohranil večino lastnosti predhodnika ter tako ostal pri šestmilijonskem tipalu CCD ter klasični trikratni optični povečavi.

Oba sta opremljena z zaslonom LCD standardne velikosti 62 milimetrov ter povprečne ločljivosti 115.000 pik. Ker nista opremljena z optičnim iskalnikom, nam za iskanje motiva rabi le zaslon LCD, ki pa se na srečo solidno obnese tudi pri močnejši svetlobi. Uporabniški vmesnik je silno preprost, saj po menujih brskamo s smernimi tipkami, ki so lepo dosegljive s palcem, tako da nam za to ni treba preprijemati fotoaparata. Žal pa bodo menujske tipke tudi redko rabljene, saj oba ponujata zelo malo ročnih nastavitev. Temu primerno so zato prilagodili petnajst prednastavljenih programov oziroma načinov fotografiranja, ki sliko prilagodijo izbranim razmeram (fotografiranje ognjemetov, sončnih zahodov itd.). Obema so dodali tudi funkcijo prepoznavanja obrazov (AF - face priority), s to razliko, da lahko pri modelu L5 to funkcijo izbiramo tudi neposredno, s posebnim gumbom. Model L5 se ponaša tudi s stabilizacijo slike, ki se v praksi zelo dobro obnese, pri petkratni povečavi pa je ta funkcija tudi zelo dobrodošla.

Oba omogočata snemanje filmov z zvokom. Največja možna ločljivost snemanja je 640 × 480 pik s 30 slikami na sekundo.

Kakovost slike je pri obeh povsem zadovoljiva; pri normalni svetlobi so slike zelo ostre, le robovi so malce megleni, kar je pri modelu L5 s petkratno optično povečavo še toliko bolj opazno. Tudi ukrivljenost slike na robovih je pri močnejšem modelu precej bolj opazna. V temnejših prostorih ali pri bleščečem motivu lahko avtomatika nekoliko zataji; to velja tudi za barvno pravilnost oz. belino.

Za napajanje obeh fotoaparatov skrbita klasični bateriji velikosti AA, ki naj bi zdržali do 150 posnetkov. Posebnost je le pri modelu L6, saj poleg fotoaparata dobimo tudi dve posebni litijevi bateriji, ki pa zdržita kar desetkrat več posnetkov. Oba imata vgrajen skromen notranji pomnilnik, ki pa je seveda razširljiv s pomnilniškimi karticami SD ali MMC.

Oba sta namenjena uporabnikom, ki se jim ne ljubi ukvarjati s fotoaparatom in njegovimi različnimi nastavitvami, temveč bi radi predvsem fotografirali. L5 je dodatno namenjen tistim, ki menijo, da potrebujejo večjo optično povečavo in so to pripravljeni tudi plačati.

Nikon Coolpix L5

Razred: Žepni.

Efektivna ločljivost tipala: 7 milijonov pik.

Tehnična zmogljivost: 7.

Kakovost fotografije: 6.

Zasnova aparata: 6.

Tehnične lastnosti: Objektiv 38-190 mm (ekvivalent); svetlobna jakost 2,9-5,0; ostrenje 0,5 m-neskončno (4 cm makro); domet bliskavice 5,5 m.

Prodaja: Grafo.

Cena: 79.990 tolarjev.

Za: Preprosta raba, petkratna optična povečava.

Proti: Omejene zmožnosti ročnega nastavljanja.

Nikon Coolpix L6

Razred: Žepni.

Efektivna ločljivost tipala: 6 milijonov pik.

Tehnična zmogljivost: 5.

Kakovost fotografije: 6.

Zasnova aparata: 6.

Tehnične lastnosti: Objektiv 38-116 mm (ekvivalent); svetlobna jakost 3,2-5,3; ostrenje 0,3 m-neskončno (10 cm makro); domet bliskavice 5 m; razpon.

Prodaja: Grafo.

Cena: 49.990 tolarjev.

Za: Preprosta raba, cena.

Proti: Omejene zmožnosti ročnega nastavljanja.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji