Objavljeno: 16.6.2021 | Monitor Posebna 2021

Pred 30 leti - Izumrlo v evoluciji

V 30-letni zgodovini je Monitor redno pisal o trendih, programski in seveda strojni opremi. Prav zanimivo se je ozreti nazaj in ugotoviti, katera strojna oprema nas je v tem času zanimala, kako zelo smo se ji posvetili in zakaj se ji ne več. Očitno je, da so nekateri tipi naprav v tem času dobesedno izumrli, drugi pa so postali samoumevni, z razlikami, ki jih med posameznimi primerki ne bi zaznalo niti povečevalno steklo.

Denimo optični bralniki oziroma skenerji, ki smo jih prvič primerjali že leta 1992. Takrat so bile te naprave ena od vstopnic v svet porajajočega se DTP, tehnologija je bila nova, računalniki PC pa so jo s pojavom Windows 3.0 ravnokar obvladali. Pisali smo o povezovanju prek zaporednega in vzporednega vmesnika, kako z njimi delati v DOS in še kaj. Danes so optični bralniki skoraj privzeto vgrajeni v tiskalnike, za nakup samostojne enote se je treba že kar potruditi. Sploh pa jih – vsaj domači uporabniki – le še redko potrebujejo, kar smo ugotovili v koronskih časih, ko smo namesto skenerja uporabljali – fotoaparate v telefonih.

Modemi! Nekoč ključni del komunikacijsko usposobljenega računalnika in osveščenega uporabnika. Vsako leto je prineslo nove hitrosti, nove standarde in nove protokole. Danes modemi (kar po definiciji pomeni napravo, ki digitalne podatke prenaša prek analognega medija) to v resnici niso več, ampak so le še komunikacijski vmesniki, ki nam jih tako in tako dostavi ponudnik dostopa do interneta, pa najsibo to ponudnik xDSL, kabelskega interneta ali optike. Primerjava današnjih »modemov« ni niti smiselna niti mogoča.

In potem so tu še naprave, ki so za domačo uporabo bolj ali manj izgubile smisel (UPS), so odmrle (CD-ROM oz. DVD-ROM) ali pa so se integrirale v računalnik oziroma matično ploščo (zvočna kartica, omrežna kartica, diskovni krmilnik …). Vsi ti so bili nekoč dovolj zanimivi, da smo jim posvečali daljše članke, v katerih smo se razpisali o tehnologiji in seveda o razlikah med sodelujočimi. Bralniki plošč so se pohitrili, postali so tudi pisalniki. Diskovni krmilniki (Vesa Local Bus, PCI!) so bili nekoč ključni del hitrega računalnika. Zvočne kartice – kdo se ne spomni revolucije, ki so jo prinesli prvi Sound Blasterji? Enako tudi kar 100-megabitne omrežne kartice, ki si med seboj nikakor niso bile enake.

Svet se je spremenil, še posebej to velja za računalniškega.

  

Več o "tistih časih" si lahko preberete v posebni jubilejni številki Monitorja:

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji