Objavljeno: 27.1.2009 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Januar 2009 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi

Fujifilm FinePix F60fd

V robustno aluminijasto ohišje odeti Fujifilmov malček je sicer trdno in natančno sestavljen, vendar pa njegovo ohišje deluje nekoliko debelejše, zato bi si za srajčni žep želeli kaj bolj elegantnega.

Fujifilm FinePix F60fd

Razred: Žepni.

Efektivna ločljivost tipala: 12,0 milijona pik.

Tehnične lastnosti: Objektiv 35-105 (35 mm. ekvivalent); svetlobna jakost 2,8-5,1; ostrenje 7 cm (makro)-neskončno; domet bliskavice 4,4 m; ISO: samodejno (64-1600) ali ročno (64-6400).

Tehnična zmogljivost: 9.

Kakovost fotografije: 6.

Zasnova aparata: 4.

Prodaja: Fujifilm Slovenija, www.fujifilm-slovenija.com.

Cena: 210 EUR.

Za: Hitro ostrenje, robustno ohišje, prepoznavanje scen deluje zelo zanesljivo.

Proti: Med snemanjem videa ni zuma, šuma je nekoliko preveč.

Ena izmed novosti, s katerimi nas izdelovalci ta hip napadajo, je vsekakor samodejno prepoznavanje scenskega načina. Aparati ponavadi ločijo med fotografiranjem portretov, pokrajine, fotografiranjem v temnejših prostorih in makro fotografiranjem. In prav to obvlada mali FinePix odlično. Seveda je poleg tega na voljo tudi cel kup ročno nastavljivih scenskih načinov, med njimi pa je zanimiva izbira tudi tak za fotografiranje v muzejih. Takrat aparat izklopi moteče zvoke in piske, nedovoljeno bliskavico in brez dodatnega osvetljevanja fotografira tudi v slabših razmerah. Ostrenje mu tudi takrat ne povzroča preglavic, saj F60fd skoraj vedno hitro in brez težav izostri fotografirani objekt, a to smo opazili že pri številnih aparatih te znamke. Prepoznavanje obrazov prepozna do deset obrazov hkrati, poleg tega pa so lahko nekateri tudi obrnjeni na glavo ali pa enostavno ležijo na postelji.

S programom za fotografiranje v muzejih bomo vljudni tudi v tovrstnih ustanovah. Zrnatost fotografije je kljub vsemu velika, pa tudi stabilizacija ni poskrbela za jasen posnetek.

V omenjenih slabših svetlobnih razmerah pa bi si vsekakor želeli nekoliko manj zrnatosti sicer dovolj zajetnega, kar 1/1,6 palca velikega tipala z 12 megapikami ločljivosti. Ta barve zajema lepo, pa tudi dinamičen razpon se zdi dober. Ko bi le bil nekoliko manj občutljiv za šum.

Tudi zaslon kljub dovolj veliki ločljivosti in velikosti kar 3 palce ne deluje preveč prepričljivo pri prikazovanju fotografij, saj te delujejo nenaravno, hladno in preveč kontrastno.

Prav tako bi si pri objektivu želeli nekoliko večji razpon goriščnice ali pa vsaj nekoliko širši kot zajema, konkurenca pa ponuja tudi učinkovitejšo stabilizacijo slike.

Odlična je postavitev bliskavice, ki jo bomo le stežka prekrili s prsti, dosegljivost funkcij na aparatu pa je prav tako dobra. Aparat omogoča poleg ostrenja tudi ročno nastavitev parametrov, s tipko F pa lahko kadarkoli hitro dosežemo glavne nastavitve tipala, od občutljivosti do vrste zajemanja barv (večina teh nastavitev se sicer izvaja v kasnejši obdelavi).

S programom za fotografiranje snežnih dogodivščin smo ujeli tudi prvi letošnji sneg.

Ena izmed večjih pomanjkljivosti tega aparata je poleg zajetnosti in zrnatosti posnetkov tudi vsakršna nezmožnost zumiranja med zajemanjem videa. Kakovost videoposnetkov je sicer povprečna, tako kakor tudi kakovost zvoka, je pa ta zelo jasno in glasno razločen. Razveseljivo je tudi to, da je med zajemanjem videoposnetkov v temi moč uporabiti samodejno osvetljevanje z belo lučko, ki je sicer namenjena tudi pomoči pri ostrenju.

Fujifilm FinePix F60fd je aparat, ki sicer ob prvem srečanju ni tako prijeten kakor nekateri konkurenčni modeli. Deluje nekako specifično in ni za vsakogar. Tistemu, ki mu bo všeč na začetku, ga verjetno tudi kasneje ne bo razočaral. Poleg tega pa je z 210 evri prijazna tudi cena.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji