Objavljeno: 17.5.2005 15:07 | Avtor: Damir Odlak | Monitor Maj 2005 | Teme: prenosnik, nenehni testi

Dell Inspiron 9300

Dell Inspiron 9300, naslednik modela 9200, je opremljen s procesorjem Intel Pentium M s taktom 1,7 GHz. Pri delu ima na voljo 512 MB pomnilnika, za izrisovanje slike pa skrbi vgrajena grafična kartica ATI Mobility Radeon X300, ki uporablja kar 128 MB pomnilnika. Grafični procesor poleg dela z večpredstavnimi programi omogoča tudi udobno igranje iger (program 3D Mark 2001 SE ji je dodelil 9578 točk).

Zaradi velikega monitorja (po diagonali meri kar 17 palcev) se akumulator zelo hitro izprazni, kar je tudi njegova največja slabost. Tudi sicer se monitor na preizkusu ni pretirano izkazal. Prikazane barve so bile sicer dobre, enako velja tudi za kontrast in svetlost prikazane slike, kotna vidljivost pa je bila podpovprečna.

Model Inspiron 9300 ima zelo veliko in robustno ohišje, s tipkovnico, na kateri bomo slovenske znake našli na nalepkah. Veliko bolje je opremljen z vmesniki. Na prednji strani ima med zvočnikoma gumbe za krmiljenje optične enote, na straneh pa ima eno razširitveno režo PCM-CIA, vmesnik WLAN, vhod in izhod zvočne kartice, vgrajen bralnik večpredstavnih kartic, dva vmesnika USB in optično enoto. Na zadnji strani ohišja so štirje dodatni vmesniki USB, analogni in digitalni izhod za zunanji monitor, izhod za televizijski sprejemnik in seveda vmesnika za vgrajena modem in omrežno kartico.

Glede na mere prenosnika bi lahko trdili, da gre za napravo, ki nadomešča namizni računalnik, hkrati pa omogoča določeno (pogojno) prenosljivost. Najbolj je omejen z akumulatorjem, ki je na preizkusu brez priklopa na električno omrežje vzdržal zgolj slabo uro in pol.

Dell Inspiron 9300

Dell Inspiron 9300

Poslovni indeks Winstone 2004: 20,4.

Večpredstavni indeks Winstone 2004: 22,2.

Trajanje delovanja: 1 h 26 min.

Zgradba in oprema: 7.

Velikost in teža: 4.

Mere: 39,4 × 28,8 × 4,1 cm, 3,6 kg.

Značilnosti: Intel Pentium M, 1,7 GHz, 512 MB RAM, 80 GB disk, DVD-RW, wifi 802.11g.

Zaslon: 17-palčni, 1920 × 1200 pik.

Cena: 478.800 tolarjev.

Prodaja: Alldea, www.alldea.si, (080) 18 88; FMC, www.fmc.si, (01) 520 59 00.

Za: Opremljenost.

Proti: Čas trajanja akumulatorja, mere.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Google zapira zadnja vrata za blokiranje oglasov

    Google bo s prihajajočimi posodobitvami spletnega brskalnika Chrome dokončno onemogočil delovanje priljubljenih razširitev za blokiranje oglasov, kot je uBlock Origin.

    Objavljeno: 16.6.2026 10:00
  • Google nam bo zaklenil ekosistem Android

    Dolgo vrsto let je bila ena izmed glavnih prednosti ekosistema Android njegova odprtost, saj za razliko od konkurenčnega Applovega iOS-a ni imel omejitev za nameščanje aplikacij. Resda je Google preverjal aplikacije, ki jih je uvrstil na svojo tržnico Play Store, a vsakdo je lahko mimo te tržnice namestil karkoli, če je z interneta prenesel namestitveno datoteko. Postopek se imenuje sideloading in je na primer na iOS onemogočen. To se bo zdaj zgodilo tudi na Androidu.

    Objavljeno: 19.6.2026 05:00
  • Getty Images bo sodeloval z OpenAI, delnica se je čez noč podvojila!

    Podjetje Getty Images je v nedeljo sporočilo, da bodo sodelovali z OpenAI. Priljubljeno orodje umetne inteligence ChatGPT bo lahko brskalo po Gettyjevi knjižnici podob, se iz njih učilo in jih uporabnikom tudi streglo, kar seveda ne bo zastonj. Koliko bo Getty Images z dogovorom zaslužil, podjetji nista razkrili. Vlagatelji pa menijo, da ogromno.

    Objavljeno: 23.6.2026 05:00
  • Trumpov telefon je skoraj popolna kopija HTC-jevega

    Razstavljanje težko pričakovanega pametnega telefona Trump Mobile T1, ki so ga opravili strokovnjaki pri iFixit, je potrdilo prejšnje sume ocenjevalcev opreme, da je naprava skoraj popolna kopija obstoječega modela HTC U24 Pro.

    Objavljeno: 12.6.2026 09:00
  • Prihodnji teden bodo potekli certifikati za zagon računalnikov

    Bliža se datum, ki se je pred 15 leti zdel nedosegljivo daleč v prihodnosti. Potekli bodo certifikati iz leta 2011, s katerimi se varuje zagon osebnih računalnikov (Secure Boot), da se nanje ne ugnezdi škodljiva programska oprema že v UEFI/BIOS. Ne glede na operacijski sistem morajo posodobljene certifikate dobiti vsi starejši računalniki, najsi na njih teče Windows ali Linux. Prvi se večinoma posodobi sam.

    Objavljeno: 18.6.2026 05:00
  • Microsoft odkril črva, ki krade kriptovalute

    Microsoft je opozoril na odkritje novega in naprednega črva, poimenovanega Crypto Clipper, ki se širi prek okuženih USB ključkov in je namenjen kraji kriptovalut.

    Objavljeno: 23.6.2026 10:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji