Objavljeno: 26.10.2021 | Avtor: Anže Tomić | Monitor November 2021

Test telefonov - Če denar ni ovira

Pregled telefonov v najvišjem cenovnem razredu je bil na začetku pohoda »žepnih računalnikov« težka naloga, saj so bile razlike med telefoni velike. Proizvajalci so se še lovili s količino pomnilnika, tipom zaslona, z ločljivostjo, s količino shrambe, še procesorje so včasih izbirali, saj ni bilo samoumevno, da bodo vsi imeli čisto zadnjo izvedenko Snapdragona. Potem pa je prišlo obdobje, ko se je vse skupaj umirilo.

Procesor je bil povsod enak. Pomnilnika je bilo v vseh telefonih dovolj, shrambe so bile dovolj velike, zasloni so bili vsi OLED, USB-C ter brezstično polnjenje sta postala standard. Po »gorečem« Notu 7 so se še baterije dovolj povečale, da so razlike res zelo majhne.

Nekaj časa so bile vse oči uprte v osveževalno frekvenco zaslona, pa še tega je letos konec, ko je iPhone Pro (končno) dobil nekaj več kot klasičnih 60 Hz.

Na strojni strani so tako razlikovalni ostali fotoaparati oziroma kamere, ki imajo še veliko prostora za napredek. Tu bo še zelo zanimivo, saj proizvajalci poskušajo čim več narediti s programsko opremo, ki pomaga strojni – končni izdelek je sestavljen iz več posnetkov, kar omogoči več podrobnosti in svetlejšo sliko. K temu dodamo še čisto subjektivne odločitve vsakega proizvajalca, na kakšen način bo prikazal barve in kako se bo lotil HDR. Telefoni, sploh najboljši, so resnično vedno bolj fotoaparati, zato se vsi trudijo z neverjetnimi digitalnimi zumi, s stabilizacijo leč in tipal, teleskopskimi lečami in količino megapik, ki raste v nebo.

Tako je videti nabor telefonov, ki jih lahko kupimo pri Telekomu Slovenije. Izbor se počasi krči. Na dva proizvajalca. Kar je slabo.

Do tod je zgodba dokaj znana, a letos se v tem cenovnem razredu pojavlja telefon, pravzaprav dva, ki sta dovolj drugačna, da se lahko karte spet malo premešajo. V Samsungu se je pred leti moral zgoditi sestanek, kjer je neki norec vodstvo prepričal, da bi lahko naredili telefone s pregibnimi zasloni. Šefi so mu verjeli in Samusung že tretje leto prodaja telefone, ki se pregibajo. Prvi dve generaciji sta bili zelo dragi in več kot očitno bolj prototipne narave, zato se jih je dalo z lahkoto izločiti iz takšnih primerjav. Imeli smo namreč »normalne« telefone, ki bi jih lahko priporočali, in pregibne čudaške naprave, ki so zelo »kul« in zanimive, a za njih ne bi dajali denarja. Letos pa ... Več v glavnem delu članka, za uvod povejmo le, da je to prvo leto, ko se pregibnih čudakov ne da kar tako odmisliti. Mirno se jih da primerjati s klasičnimi težkokategorniki in to je, vsaj za nas, ki ta trg redno spremljamo, zelo zanimivo. Vsako leto gledati ploščate opeke, ki počasi strojno napredujejo, je v redu, svež veter pa prinaša – svežino.

Konkurenca na tržišču dražjih telefonov je sicer vedno šibkejša. Sony sicer dela super telefon Xperia 1 III, ki ga pri nas praktično ni, pa tudi sicer gre za zelo ozko usmerjen telefon z visoko ceno. LG je letos dokončno obupal nad telefoni in nakup česarkoli telefonskega te znamke ni priporočljiv. Nokia za zdaj še kar beži od zares dragih naprav. Google nas ne mara in pri nas noče prodajati pixlov.

Od konkurentov z najdaljšim stažem pri nas sta tako ostala Apple in Samsung. Morda še Xiaomi, ki zadnja leta res vztraja oziroma se pri nas počasi celo uveljavlja. OnePlus se pri nas celo da dobiti, a bomo videli, kako bo s tem v prihodnje. Telefonski Huawei sicer še obstaja, a se očitno vse seli pod blagovno znamko Honor, ki (za zdaj) še ni pod drobnogledom ameriških obveščevalnih služb.

Časi so se spremenili in nekatere staroste so obupale, spet druge so (upravičeno) odpihnile politične bitke. Novincev s telefoni v najvišjem cenovnem razredu pa je pri nas malo.

Na naslednjih straneh lahko preberete pregled nekaterih ključnih primerkov dražjih telefonov, ki so na voljo pri nas (še več jih je na www.monitor.si), za konec pa si oglejte, kaj smo iz vsega izluščili in priporočili.

Tabela [PDF]

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Velika Britanija svari pred polnjenjem telefonov v kitajskih električnih vozilih

    V zadnjem času so se pojavile resne skrbi glede varnosti podatkov pri uporabi kitajskih električnih vozil (EV), zlasti med zaposlenimi v obrambni industriji. Britanska obrambna podjetja, vključno z globalnimi velikani, kot sta Lockheed Martin in Thales, so svojim zaposlenim svetovala, naj se izogibajo povezovanju mobilnih telefonov s kitajskimi EV-ji, bodisi prek Bluetootha bodisi prek polnilnih kablov. Razlog za to so strahovi pred morebitnim vohunjenjem in krajo občutljivih podatkov.

    Objavljeno: 3.5.2025 07:00 | Teme: varnost, električna vozila, pametni telefon
  • Android bo telefone spremenil v računalnike

    Google v prihajajoči različici operacijskega sistema Android 16 preizkuša funkcionalnost, ki bo telefone z njim spremenila v prave mini računalnike. 

    Objavljeno: 5.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Android z novo podobo

    V hitro izbrisani objavi na svojem blogu je Google nenamerno razkril naslednjo večjo prenovo uporabniškega vmesnika Android - Material 3 Expressive

    Objavljeno: 6.5.2025 08:00 | Teme: google, android
  • Štiri leta stari androidni telefoni imajo ranljivost, ki je ne bodo popravljali

    Google je posvaril uporabnike pametnih telefonov Android, naj nujno posodobijo svoje naprave, saj so pravkar zakrpali resno ranljivost, ki se je že izkoriščala. Prizadete so naprave z Androidom 13 (iz leta 2022) in Androidom 14 (2023). Telefoni z Androidom 12 (2021) pa se ne posodabljajo več, zato je priporočljiva zamenjava. Uporabnikov toliko starih telefonov je več sto milijonov!

    Objavljeno: 8.5.2025 07:00
  • Kje je Microsoft ravnal napak s Copilotom

    Microsoft je močno zakorakal na trg umetne inteligence, ponudil je številne izdelke, kakovosti jim ne moremo oporekati, a manjka jim tisto glavno. V primerjavi s konkurenco Microsoftov Copilot skorajda nima uporabnikov. In to je problem.

    Objavljeno: 29.4.2025 13:00
  • Brskalnik, ki bo ubil zasebnost

    Eden glavnih očitkov trenutnemu prvaku med brskalniki je njegova integriranost v ekosistem in brezsramno sledenje uporabnikov, o katerih si zapomni skorajda vse. Po isti poti želi tudi Perplexity, ki je napovedal svoj brskalnik, ki bo to počel še odločneje. Zbiral bo podatke o vsem, kar počno uporabniki, zato da bo lahko prodajal personalizirane oglase.

    Objavljeno: 29.4.2025 12:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji