Objavljeno: 27.10.2009 | Avtor: Žiga Četrtič | Monitor Oktober 2009 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi

Canon PowerShot SX1 IS

Nabor optično zmogljivih kompaktnih fotoaparatov je vse večji. Canon se lahko pohvali s kar dvema fotoaparatoma z dvajsetkratno optično povečavo, najnovejši pa je PowerShot SX1 IS.

Objektiv se poleg povečave ponaša tudi z razmeroma širokim zajemom (28mm ekv.), optično stabilizacijo in solidno svetlobno jakostjo, ki se giblje med F/2,8 in F/5,7. Še največ preglavic mu povzročata kromatska aberacija in sodčkasto popačenje, ki je pri širokem kotu že zelo opazno.

Vgrajeno tipalo CMOS premore deset milijonov pik. Šum je na temnejših delih fotografije jasno opazen že pri najnižjih nastavitvah občutljivosti ISO, najvišja vrednost ISO 1600 pa je le pogojno uporabna. Prikaz detajlov nekoliko šepa tudi zaradi slabše ostrine objektiva, ki jo je seveda pri tako velikem razponu goriščnic težko zagotoviti čez celotno območje. Ostrenje bi lahko bilo zanesljivejše in malenkost hitrejše.

Menuji so pregledni in zapolnjeni glede na izbrani način fotografiranja, ki ga nastavimo z vrtljivim gumbom na vrhu ohišja. Hitro so dostopni najpogostejši avtomatski scenski načini, popolna avtomatika in naprednejši programski, popolnoma ročni načini in načini prioritete zaslonke in časa. Številne funkcije so dosegljive na gumbih na ohišju, ergonomija je dobra. Nekoliko nadležno je le kolesce, s katerim nastavljamo najbolj delikatne nastavitve (denimo zaslonke in časa), a nam ne daje nikakršne otipljive povratne informacije, saj se vrednost le izpisuje na zaslonu. Največja zaprtost zaslonke je F/8.

Ohišje deluje malce preveč plastično glede na svojo ceno. Ergonomija je sicer dobra, a med držanjem plastika včasih zastoka, med preprijemanjem pa kaj hitro stisnemo katerega od gumbov, ki se znajdejo pod palcem. Aparat je tudi razmeroma težak, saj uporablja štiri akumulatorje velikosti AA. Slikanje olajša vrtljivi tripalčni zaslon, ki se lahko pospravi tudi obrnjen proti ohišju. S tem zmanjšamo možnost poškodb med prenašanjem. Dobrodošle so tudi označbe goriščnice na cevi objektiva, ki se pokažejo med zumiranjem.

SX1 IS zmore zajemati video polne visoke ločljivosti. Med snemanjem omogoča optično zumiranje. Hitrejše približevanje je na posnetkih skorajda preveč slišno, medtem ko je počasnejše praktično nemoteče. Ostrenje med snemanjem je solidno, a čudežev v hitrosti ni pričakovati. Zvok je več kot le zadovoljiv, saj do popačenj ne pride prehitro. Pohvaliti velja tudi namenski gumb, ki nemudoma začne snemati video.

Testni primerek ni podpiral fotografiranja oblike RAW, a to naj bi bilo z najnovejšo različico strojne opreme mogoče.

SX1 IS ni nič kaj majhen fotoaparat in tudi njegova cena ni ravno ugodna, res pa je tudi, da so njegove optične zmogljivosti in možnosti posega v nastavitve spoštovanja vredne. Nekoliko nam umetniško svobodo omejuje majhno tipalo in posledično velika globinska ostrina ter občutljivost za šum, a če se ne čutimo pripravljene za vstop v razred DSLR, je SX1 IS eden boljših fotoaparatov, ki se nam ponuja.

Canon PowerShot SX1 IS

Razred: Zmogljivi.

Efektivna ločljivost tipala: 10 milijonov pik.

Tehnične lastnosti: Objektiv 28-560 (35 mm. ekvivalent); svetlobna jakost 3,4-5,3; ostrenje 0 cm (makro)-neskončno; domet bliskavice 4,8 m; ISO: samodejno in ročno (80-1600).

Tehnična zmogljivost: 5.

Kakovost fotografije: 7.

Zasnova aparata: 7.

Prodaja: Canon Slovenija, www.canon.si.

Cena: 516 EUR.

Za: Optična povečava, snemanje videa FullHD, vrtljiv zaslon, možnost namestitve zunanje bliskavice.

Proti: Cena, teža (tudi zaradi uporabe baterij AA), nezanesljiv vrtljivi gumb.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji