Objavljeno: 27.1.2009 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Februar 2009 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi

Canon Powershot G10

Prenova Canonove serije G se vsakokrat zdi majhna, vendar je kljub temu dovolj velika, da pritegne pozornost navdušencev. Predhodnik je pomenil vrnitev formata RAW, tokrat pa so spremembe zopet ključnega pomena. Ena izmed glavnih pomanjkljivosti Canonove serije G je bil razmeroma ozek široki kot zajema.

Canon Powershot G10

Razred: Zmogljivi.

Efektivna ločljivost tipala: 14,7 milijona pik.

Tehnične lastnosti: Objektiv 28-140 (35 mm. ekvivalent); svetlobna jakost 2,8-4,5; ostrenje 1 cm (makro)-neskončno; domet bliskavice 4,6 m; ISO: samodejno ali ročno (80-1600).

Tehnična zmogljivost: 5.

Kakovost fotografije: 8.

Zasnova aparata: 7.

Prodaja: Avtera, www.avtera.si.

Cena: 534 EUR.

Za: Kakovost ohišja, nov širokokotni objektiv (majhna popačenja) in izboljšan stabilizator slike, vgrajen ND filter, dostopnost funkcij in delo z aparatom, izboljšano držalo, trajanje akumulatorja.

Proti: Cena, nekoliko počasnejši zaporedni posnetki od predhodnika, šum se pojavi prekmalu, optično iskalo ne zadovolji pričakovanj.

Deseta generacija to spreminja, sedaj je veliki G na voljo s širokokotnim objektivom, ki se ponaša z nekaj manj milimetri kot predhodnik, telefoto območje pa se konča že pri 140 mm. Objektiv je zelo kakovosten, tako na področju ostrine kot tudi popačenj, ki so zelo majhna, in v tele delu praktično ničelna. Navdušuje tudi pripadajoča izboljšana stabilizacija slike, s katero lahko z nekaj truda zajamemo ne stresene posnetke pri odprtosti zaslonke pol sekunde pri največji goriščni razdalji. Canonov model G se lahko že nekaj časa pohvali z optično rešitvijo, za katero bi lahko zapisali, da ima nekakšen nasproten učinek, saj nam koristi takrat, ko je svetlobe preveč. ND filter (neutral density) je zatemnitveni filter, ki ne popači barv, temveč le odvzame nekaj svetlobne jakosti (v tem primeru tri zaslonke). Rešitev je še posebej uporabna, ko želimo uporabiti nekoliko daljše čase. Pri tako majhnih sistemih zaradi tehničnih omejitev ne moremo zapreti zaslonke toliko kot pri aparatih DSLR, zato je ND filter več kot dobrodošla rešitev. Žal ostaja najdaljši zajem fotografije omejen na 15 sekund, najhitrejši pa po novem traja le 1/4000 s.

To ni prizor iz grozljivke, uporabili smo le program za zamenjavo barv.

Ohišje ohranja novodobni starinski videz, ki na hitro spominja na stare aparate Leica in tako ohranja neko posebno privlačnost ter je sestavljeno nadvse trdno in kakovostno. Zdaj je nastavljivih kolesc še več, tisti za nastavitev občutljivosti ISO se je prestavil na desno stran, kjer je v prvem nadstropju, pod tistim za izbiro programa. Na levi pa ga je nadomestil tisti za neposreden popravek jakosti osvetlitve. Izboljšano je držalo, boljši pa je tudi zaslon, ki se zdaj ponaša z ločljivostjo 460.000 pik. Aparat je združljiv s široko paleto dodatkov, kot so predleče in bliskavice, s katerimi sodeluje odlično, vendar mu njihova pomoč žal ne koristi pri ostrenju.

Zrnatost tipala je prav tako izboljšana v primerjavi s predhodnikom, vendar bi lahko bila ob uporabi manj poseljenega tipala ob enako kakovostni obdelavi novega slikovnega procesorja še manjša. Na novo so Canonovi inženirji poskrbeli tudi za napajanje, saj novi akumulator po podatkih izdelovalca zadostuje za kar 400 posnetkov.

Obdobje, ko so se mnogi čudili, komu je tak aparat namenjen, je mimo. Višja cena, kot jo najdemo na znački vstopnih DSLR aparatov, ni razlog, da bi aparat ostal brez kupcev. Po drugi strani tudi zajemanje videoposnetkov danes ni več prednost le kompaktnih aparatov. Poleg tega je Canon ravno pri seriji G zmanjšal ločljivost videoposnetkov prav v času, ko se vsi odpravljajo po stopinjah pionirjev visoke ločljivosti. Tistih, ki jim je aparat namenjen, cena 534 evrov verjetno ne bo odvrnila od nakupa. Serijo G krasi privlačnost, ki je ni mogoče opisati, vendar je. Pa tudi razum ne nasprotuje.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji