Objavljeno: 23.2.2010 | Avtor: Žiga Veber | Monitor Februar 2010 | Teme: preizkus, foto, nenehni testi

Canon Ixus 200IS

Kdor od Ixusov želi kaj več, bo morda izbiral med tehnično popolnostjo in zabavnimi dodatki, model 200IS pa poskuša ti dve plati kar se da uspešno združiti.

Najbolj prijetno je poleg lepega in kakovostnega aluminijastega ohišja ravno upravljanje s tem aparatom. Praktično vsakega ukaza se lahko lotimo na vsaj dva načina in vsak je pravi. Za upravljanje sta nam poleg štirismerne tipke na voljo še dobro in nemoteče kolesce, ki je okrog nje, razen na drobnih menujih pa je upravljanje mogoče tudi neposredno prek zaslona. Ta je širokega formata, zaradi česar pri običajnem fotografiranju ne izkoriščamo vsega, je pa toliko bolj izkoriščen pri zajemanju HD videoposnetkov. Te zajema Ixus pri ločljivosti 720p in so kakovostni tudi ob slabših svetlobnih razmerah, vendar so prostorsko silno potratni. Minuta videoposnetka tako znese kar 170 MB prostora na kartici. Prav tako optično zumiranje ni omogočeno, digitalno pa še posebej z visoko ločljivostjo ne gre dobro skupaj. Posnetke in fotografije si lahko kasneje ogledamo na večjem monitorju ob pomoči izhoda HDMI, ki pa je na desni strani aparata nekoliko nepraktično pokrit. Težave smo imeli tudi z odpiranjem pokrova, kjer se skriva mini USB priključek, ki je prav tako na desni strani skrit na enak način. So pa ti pokrovi zagotovo zelo lepo oblikovani in dame z nekoliko daljšimi nohti o teh težavah zagotovo ne bodo tarnale.

Povsem povprečno tipalo vrste CCD se ponaša z ločljivostjo 12 megapik, njegova največja občutljivost pa je ISO1600, oziroma ISO3200 v posebnem načinu. Mnogo bolj navduši objektiv, ki stoji pred njim, saj se lahko pohvali s petkratnim zumom in širokim kotom 24 mm. Popačenja so prav tako majhna, tako v širokokotnem kot v tele režimu, in so manjša kot na primer pri prejšnjih Ixusih z 28-milimetrskim širokokotnim zajemom.

Omeniti velja še nekaj zabavnih programskih pripomočkov. Točko ostrenja lahko pred vsakim fotografiranjem prek zaslona, občutljivega za dotik, izberemo kar na samem motivu, ko pa aparat na fotografiji zazna obraz, nam ga na delu fotografije, kjer je, poveča. Na voljo je še nekaj zabavnih in le ob dolgočasju uporabnih načinov, pa naj si gre za kompozicijsko ali pa osebno dolgočasje. Eden takšnih je način, ki vsako majhno zelo svetlo točko spremeni v eno izmed izbranih oblik, na primer metulja ali pa zvezdico. Stvar je uporabna, kadar želimo popestriti kakšno kompozicijo in nam ni pomembno, ali bo ostra ali ne, saj program deluje tako, da večinoma zamegli ozadje.

Ixus 200IS je premijski aparat, ki se lahko meri z najboljšimi v razredu žepnih aparatov. Cena je visoka, vendar za dotik občutljivi zaslon, širokokotni objektiv in kakovostno aluminijasto ohišje pač težko cenijo niže od 329 evrov.

Canon Ixus 200IS

Razred: Žepni.

Efektivna ločljivost tipala: 12,0 milijona pik.

Tehnične lastnosti: Objektiv 24-120 (35 mm. ekvivalent); svetlobna jakost 2,8-5,9; ostrenje 5 cm (makro)-neskončno; domet bliskavice 3,5 m; ISO: samodejno ali ročno (80-1600).

Tehnična zmogljivost: 6.

Kakovost fotografije: 7.

Zasnova aparata: 5.

Prodaja: Avtera, www.avtera.si.

Cena: 329 EUR.

Za: Dober širokokotni objektiv s stabilizacijo slike, enostavno in intuitivno upravljanje, imidž.

Proti: Cena, zajetni videoposnetki, odpiranje nekaterih pokrovov zahteva več kot en poskus.

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji