Objavljeno: 20.11.2023 07:00

ZDA: Kitajska načrtno širi dezinformacije po internetu in nadleguje posameznike

Po podatkih ameriških oblasti Kitajska bije eno največjih bitk širjenja dezinformacij na internetu, ki vključuje nadlegovanje ameriških prebivalcev, politikov in podjetij. Gre za več milijard dolarjev vredno operacijo, ki jo izvajajo z namenom spreminjanja informacijskega okolja na internetu, spreminjanja javnega mnenja in utišanja kritikov pekinškega režima.

Žrtve napadov so deležne več tisoč ali deset tisoč spletnih sporočil, v katerih jih napadalci žalijo, zmerjajo in osebno napadajo, včasih tudi grozijo z nasiljem. Napadalci želijo tako žrtve zmesti in jih pahniti v stanje konstantnega strahu ali paranoje. Medtem ko upravljavci družbenih omrežij skušajo sproti ukinjati profile, ki kršijo pravila uporabe, ne uspevajo dohajati hitrosti operacije.

Operacija traja že vsaj štiri leta, šele v zadnjih mesecih pa postaja jasno, da je povezana s kitajsko policijo. Meta je na primer avgusta odstranila 8000 profilov, YouTube pa je blokiral 100.000 računov. Na X-u so blokirali več sto tisoč profilov. Zaradi nizke cene tovrstnih napadov, jih je tudi težko preprečiti.

Pravosodno ministrstvo je odpečatilo obtožnico zoper 34 uslužbencev kitajskega ministrstva za javno varnost, ki jih obtožujejo delovanja v tej operaciji. Iz Pekinga medtem odgovarjajo, da spoštujejo suverenost držav, in trdijo, da so obtožbe politično motivirane in brez podlage.

A analize kažejo, da delovanje operacije Spamouflage sovpada s kitajskim časovnim pasom. V preteklosti je bilo njihovo delovanje omejeno na teme, ki so relevantne za kitajsko notranjo politiko, v zadnjih mesecih pa skušajo vplivati tudi na druge teme – denimo gradnjo tovarn v ZDA, dojemanje rasizma v ZDA in podobno. Hkrati grozijo vidnim posameznikom, denimo novinarjem, ki pokrivajo kitajske teme, oporečnikom in drugim.

CNN

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji