Objavljeno: 15.1.2025 05:00

ZDA bodo odrejale, kdo sme kupovati čipe za umetno inteligenco

Navajeni smo že, da ZDA z izvoznimi omejitvami določajo, kdo sme in kdo ne sme kupovati izdelkov ameriške izdelave, pri čemer zadostuje že, če vsebujejo ameriške komponente. Strateško pomembni so napredni čipi za umetno inteligenco, zato so v ZDA sprejeli pravila o strogih omejitvah izvoza. Le 18 držav na svetu jih bo lahko neomejeno kupovali, med njimi pa Slovenije ni.

Svet so namreč razdelili v tri skupine. V prvi skupini so tesni zavezniki, kjer omejitve ne bo. To so Avstralija, Belgija, Danska, Finska, Francija, Kanada, Nemčija, Irska, Italija, Japonska, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Južna Koreja, Španija, Švedska, Velika Britanija in Tajvan. V drugi skupini so države, kjer so omejitve sorazmerno blage, med njimi pa je tudi Slovenija. V teh državah bo letno dovoljeno uvoziti 50.000 čipov, ob sklenitvi posebnega sporazuma z ZDA pa do 100.000. Posamezne izjeme bodo veljale za univerze, inštitute, šole in druge kupce, ki bodo uvozili manj kot 1700 čipov. Prav tako so izvzeta ameriška podjetja, ki postavljajo podatkovne centre v tujini, dasiravno so omejena na 25 odstotkov vse računske moči – glavnina bo vendarle morala biti v zelenih državah.

V tretji kategoriji so na primer Rusija, Iran, Kitajska in nekatere druge države, kjer bo uvoz prepovedan. Navedene omejitve so sicer pavšalne, saj obstaja še nekaj posebnih možnosti, a v osnovi želijo v ZDA omejiti, koliko čipov lahko tujina kupi. Sami pravijo, da je to nujno za nacionalno varnost. Nvidia kot glavni proizvajalec pa se s tem globoko ne strinja in je potezo že označila kot škodljivo za gospodarstvo in pogubno za konkurenčnost. Nato pa so – gotovo oportuno – pohvalili prihajajočega predsednika Donalda Trumpa. Od njega pričakujejo preklica ukrepa.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji