Objavljeno: 12.12.2018 01:00

Zasebni oblaki kot periferne enote javnega oblaka

Čeprav se svet čedalje bolj usmerja v uporabo storitev v javno dostopnih oblakih, so številna podjetja še vedno skeptična glede zaupanja v okolja, nad katerimi nimajo celotnega nadzora. Toda vodilni proizvajalci že praktično vsi po vrsti ponujajo rešitve, ki združujejo oba svetova: tehnologijo, ki jo srečamo v javnih oblakih, a priročno zapakirano v strežnike, ki jih podjetja namestijo v svoje podatkovne centre, zadaj za skrbno varovane požarne zidove.

V to kategorijo izdelkov ali storitev sodijo Microsoft Azure Stack, Amazon Web Services Outpost in Google Kubernetes Engine (GKE). V vseh treh primerih je kupcem na voljo celoten nabor tehnologij, ki jih srečamo v javnih oblakih Azure, AWS oziroma Google Cloud/Kubernetes, ki pa jih upravlja v celoti podjetje na lastnih strežnikih. Ker gre za funkcionalno zelo varne kopije storitev v javnem oblaku, se za tovrstni tip izdelkov že začenja uveljavljati izraz Public Cloud Periipherals (PCP).

Periferija zato, ker je njihovo delovanje še vedno zelo tesno povezano z delovanjem večjih sorodnikov v javnem oblaku. Proizvajalci se denimo pogosto odločajo, da posodabljajo lokalne kopije v podobnem režimu, kot storitve v javnem oblaku. Zaradi tega je stalna povezanost z matičnim oblakom skoraj obvezna. Razmerje lepo ponazarja analogija pri navezavi tiskalnika in računalnika. Tiskalnik sam po sebi ni čisto nič koristen, če nanj ne povežemo računalnikov iz katerih tiskamo. Tako je tudi vrednost sistemov PCP razmeroma majhna, če jih tako ali drugače ne uporabljamo v kombinaciji ali povezavi z javnim oblakom

Ker gre za razmeroma mlade rešitve, je izkušenj še relativno malo, a jih velja vseeno spoznati pri tehtanju odločitev za prihodnost zasebnih podatkovnih centrov. Čeprav se na prvi mah zdi, da je glavni razlog za tovrstne privatne oblake v večji varnosti in nadzoru zasebnosti, so pravi razlogi pravzaprav drugje. V prvi vrsti lahko zasebni oblaki v številnih primerih zagotovijo manjšo latenco pri omrežni komunikaciji, kar je še posebej koristno v nekaterih specifičnih načinih rabe, na primer krmiljenju IoT naprav v realnem času.

Drugi zelo pogosto uporabljen način rabe PCP je strategiji Devops, kjer razvijalci lahko nemoteno, s precej nižjimi stroški razvijajo rešitev na lokalni opremi in jo v določenem trenutku zelo preprosto preselijo v javni oblak. To je še posebej zanimivo tam, kjer zaradi raznih okoliščin razvoj novih storitev zahteva poseben varnostni režim.

Nenazadnje pa so sistemi v perifernem zasebnem oblaku preprosto prenosljivi iz zasebnega v javni oblak. Uporabno tedaj, ko denimo potrebujemo dodatne resurse ali pa želimo imeti kopijo sistemov v oblaku, za primere povrnitev iz okvar. Scenarijev rabe je več, podjetja pa se šele učijo, kateri izmed teh prinaša največ koristi.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

bostjanc | 12.12.2018 | 11:19

Verne ali varne?

Matjaž Klančar | 12.12.2018 | 11:25

Varne, zakaj? ;) Hvala!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji