Objavljeno: 20.1.2019 09:00

Žarek upanja za evropsko svobodo interneta

Evropska direktiva o avtorskih pravicah na digitalnem trgu, ki prinaša strogo zaščito avtorskih pravic in omejuje svobodo na internetu, je v težavah. Zavrnilo jo je 11 držav članic Evropske unije.

Sporna člena (11. In 13.), ki bi novinarskim hišam omogočila zaračunavanje objavljenih odlomkov ter ponudnikom spletnih platform nalagala proaktivno preprečevanje kršitev avtorskih pravic, sta poleg Slovenije, Nemčije, Belgije, Nizozemske in Finske, ki so proti direktivi od samega začetka, zmotila še Italijo, Švedsko, Poljsko, Portugalsko, Hrvaško in Luksemburg. Zadnje glasovanje, ki bi moralo potekati v ponedeljek, 21.1., je zato odpovedano. Majhna zmaga za svobodo interneta žal ne pomeni, da je direktiva pozabljena oziroma da spornih členov, ki uvajata tako imenovani davek na povezave in spletne filtre, v Evropskem parlamentu ne bodo sprejeli v drugačni obliki. A vendar upanje ostaja. Ostro nasprotovanje zadnjemu predlogu v kombinaciji z majskimi volitvami je direktivo začasno ustavilo in videti je, da so ji v sedanji podobi šteti dnevi.

Techdirt

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentarji

0000 | 23.1.2019 | 13:08

Ko bodo volitve mimo pa bo šla lažna svoboda interneta po gobe in bo tako kot v zda,rusiji,kitajski....cenzura na polno,najbolje da kar prepovejo internet pa bo mir.

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji