Objavljeno: 30.5.2019 05:00

Zaradi popravkov za ranljivosti so AMD-jevi procesorji prehiteli Intelove

Poldrugo leto je minilo od odkritja ranljivost Spectre v Intelovih procesorjih, ki je do danes postala nujni nebodigatreba. Gre za celo skupino sorodnih ranljivosti, katerih srž je v špekulativnem izvajanju ukazov. To pomeni, da procesor začne izvajati nekatere ukaze že vnaprej, ko ima proste dele cevovoda, četudi še sploh ni jasno, ali se bodo ukazi izvedli glede na predhodno kodo. V praksi to prinaša pohitritve, saj se v najslabšem primeru nepotrebni cikli zavržejo. Toda ker to vpliva na stanje predpomnilnikov, registrov ipd. je moč na ta način pridobiti podatke, do katerih program ne bi smel imeti dostopa.

Ob vsaki odkriti ranljivosti je Intel izklopil del špekulativnega izvajanja ukazov oziroma popravil dele, ki so bili varnostno sporni. Na ta račun pa je trpela hitrost. V sintetičnih testih so bile upočasnitve tudi 40 odstotkov, v resničnem življenju pa seveda ni tako hudo. A razlike so.

Na Tom's Hardware so na primer primerjali Intelov procesor Intel Core i7-9700K in AMD-jev Ryzen 7 2700X, ostale komponente v računalniku pa so bile enake. Merili so hitrost SSD-ja, ki je tudi odvisna od procesorja, rezultati pa so bili zgovorni. Čim več popravkov za Intelov procesor naložimo, tem počasnejši postane. Na začetku (brez popravkov) je hitrejši od AMD-ja, s popravki pa izgubi do 10 odstotkov in postane počasnejši. AMD je imel bistveno manj ranljivosti Spectre, zato so njegove upočasnitve precej manjše.

Tom's Hardware

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji