Objavljeno: 4.3.2020 18:00

Zaradi hrošča preklicanih tri milijone certifikatov za domene

Če ste danes na več različnih spletnih straneh dobili obvestilo, da stran ni vredna zaupanja, niste bili tarče hekerskega napada niti ni z vašim računalnikom nič narobe. Neprofitna organizacija Let’s Encrypt, ki izdaja certifikate za domene za HTTPS dostop do spletnih strani, je danes preklicala tri milijone izdanih certifikatov. Razlog je hrošč v programu Boulder, ki ga je Let's Encrypt uporabljala na svojih strežnikih za preverjanje prijaviteljev in domen pred izdajo certifikata. Zaradi hrošča se ni pravilno preverjalo polje CAA.

Ko ustvarimo certifikat X.509, se najprej validira ime domene, potem pa se izda certifikat za to domeno. Pri tem mora izdajatelj preveriti, ali ima prijavitelj sploh pravico do domene, za katero želi certifikat. Celoten sistem certifikatov temelji na verigi zaupanja. Ker verjamemo overitelju certifikatov (CA), torej v tem primeru Let's Encrypt, ta pa opravi svoje delo in preveri, komu izdaja certifikate.

Let's Encrypt je do zdaj izdal 120 milijonov certifikatov, torej je preklicanih manj kot tri odstotke. A vseeno je to nevšečnost, saj morajo upravljavci strani zaprositi za nove, da bodo njihove strani normalno delovale. Let's Encrypt obstaja od aprila 2016, njegov namen pa je poenostaviti in predvsem poceniti izdajanje certifikatov, ki je bilo včasih v rokah redkih izbranih agencij, ki so za to početje drago računale. Ker želimo splet sčasoma v celoti spraviti na HTTPS, mora obstajati možnost poceni pridobitve certifikatov, kar je počel prav Let's Encrypt.

InfoQ

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji