Objavljeno: 28.1.2021 23:00 | Teme: poslovanje

Zakaj je delnica Gamestopa eksplodirala

Če za Gamestop do pred nekaj dnevi še niste slišali, ste v dobri družbi. Ta ameriška veriga trgovin z računalniškimi igrami in opremo na tej strani Luže ni posebej znana, pa tudi v ZDA je skorajda propadla. A zaradi internetnega fenomena je njena delnica v nekaj dneh zrasla za skoraj 20-krat, nekaj uveljavljenih investicijskih skladov pa je izgubilo milijarde. Bogateli so običajni ljudje, a na koncu bo večina potegnila krajši konec.

V leto 2021 je delnica vstopila pri 18 dolarjih. Lani je bila še niže, potem pa je septembra Ryan Cohen, ki je lastnik spletnih trgovin s pasjo hrano Chewy, kupil 13 odstotkov podjetja in najavil, da jo bo spremenil v konkurenta Amazona. Seveda mu to ni uspelo in je podjetje, ki je lani odpuščalo, plesalo tik nad bankrotom. V letu 2019 so pridelali polmilijardno izgubo, podoben rezultat pričakujemo tudi za leto 2020.

Zato so nekateri igralci na Wall Streetu stavili, da bo podjetje propadlo. Kratka prodaja delnic (shorting) pomeni, da si izposodimo delnice, jih prodamo in kasneje po nižji ceni kupimo ter vrnemo. Čim bolj se delnica poceni, več dobička ustvarimo. Težava te strategije pa je, da je možna izguba neomejena, saj lahko delnica zraste kamorkoli, prodajalec na kratko pa jo mora še vedno kupiti in vrniti. Melvin Capital je na primer hedge sklad, ki je na kratko prodal več milijonov delnic tega podjetja.

Ko so uporabniki na portalu Reddit izvedeli, da velikani močno stavijo proti delnici, so se organizirali v nasprotno smer. Mali vlagatelji, ki uporabljajo platforme za poceni trgovanje, denimo Robinhood in E-Toro, so začeli množično kupovati delnico in tudi nakupne opcije (pravica do nakupa delnice po fiksni ceni v prihodnosti, kar ponudnika opcije prisili v nakup delnice). To je predstavljajo pritisk na rast cene. To prodajalcem na kratko ni v interesu, saj se lahko zgodi short squeeze. Če cena delnice preveč naraste, se sprožijo nastavljeni mehanizmi za omejitev izgub, zato se kratke pozicije zapirajo – z nakupom delnic, kar jih še dodatne dvigne, kar sproži nova zapiranja kratkih pozicij itd. V kratkem času lahko delnica poskoči za večkrat, kar se je na primer pred dvanajstimi leti zgodilo Volkswagnu, ki je za kratek čas postal najvrednejše podjetje na svetu.

Pojav je bil pri Gamestopu tako izrazit, da je delnica poletela prek 350 dolarjev (spomnimo, 1. januarja je bila vredna 17 dolarjev, lani pa 4). Skupnost Robinov Hoodov je še naprej kupovala delnice in v stisko spravljala Wall Street, kjer so veliki igralci izgubljali milijarde zaradi ponorelega tečaja. Navdušenje se je prelilo na nekaj drugih delnic, denimo BlackBerry, Nokio in AMC – na vse, kar so sivi strici shortali. Kepa se je valila sama, saj je rast ustvarjala zanimanje pri ljudeh, ki so potem še bolj množično kupovali in številni – kljub astronomskih dobičkom na papirju – iz principa niso prodajali.

Glasba enkrat neha igrati in zdi se, da se je to zgodilo danes. Delnica Gamestopa se je raztreščila za 44 odstotkov in pristala pri še vedno spodobnih 190 dolarjih (opomba - 31.1. je spet vredna 325 dolarjev). Vmes je divje nihala, vse od 126 dolarjev do 450 dolarjev. Kaj se bo zgodilo jutri, ko bo treba vrniti izposojene delnice, lahko le ugibamo. Zaradi tako velikih nihanj, ki smo jih vajeni le s trga kriptovalut, se je trgovanje večkrat ustavilo (borze imajo zaščite, ki v primeru velikih odstopanj za kratek čas ustavijo trgovanje).

Precej bolj problematično pa je ravnanje številnih posrednikov, denimo Robinhooda in E-Tora, ki so preprosto onemogočili nakupe delnic in dovolili le prodajo. S tem so tečaj zbijali in "pomagali" velikim igralcem, trdijo razočarani komitenti. Podjetji se branita, da je šlo za zaščito uporabnikov, saj sta delnici napihnjeni, trg pa ni v ravnovesju, kar bo vodilo v hude izgube.

Vsaj deloma imata prav. Delnica raste, dokler povpraševanje presega ponudbo. Po definiciji večina ne more ujeti vrha, ker množično prodajanje spodje tečaj. Kdor je kupoval delnico v zadnjih stadijih rasti, se mu lahko zgodi, da bo imel na koncu kup delnic, ki bodo vredne nekajkrat manj od nakupne cene. A ponovimo še enkrat – pri nakupu je možna izguba omejena z vložkom, pri prodaji na kratko pa ne. In slednje se je zgodilo investicijskim skladom, ki jim sedaj Robini Hoodi to privoščijo.

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji