Objavljeno: 8.6.2017 16:00

Virus, ki rudari z Raspberryjem Pi

Na internetu se je znašel kos zlonamerne programske opreme (malware), ki razbija dva še vedno precej zakoreninjena mita – da virusov za Linux ni in da je Raspberry Pi prešibek za kakšne resne izračune. Sicer že dlje časa vemo, da to dvoje ne drži, a virus Kinux.MulDrop.14 je nov dokaz.

Omenjeni virus okuži naprave Raspberry Pi, torej teče pod Linuxom. Ko jih uspe okužiti preko odprtih vrat SSH, bo najprej spremenil geslo, nato pa bo zaustavil nekaj procesov in namestil knjižnice za svoje početje. In to početje je rudarjenje kriptovalut.

Seveda ne rudari najpopularnejših bitcoinov, kjer je težavnost rudarjenja že zdavnaj postala tako visoka, da se niti grafične kartice na osebnih računalnikih ne izplačajo več, temveč je treba poseči po namenskih čipih. Drugače pa je s številnimi drugimi kriptovalutami, ki so sicer vredne manj, a jih je tudi rudariti enostavneje in tudi ceneje. To so razni dogecoini, litecoini ipd. Svoj čas (in nekateri jih še danes) smo jih odpisali kot prevare, a nekaj se vendarle da iztržiti zanje, čeprav še zdaleč niso tako popularni ali vredni kakor bitcoin.

Novi virus rudari še manj znan Monero. Za primerjavo: med razsajanjem WannaCryja je podoben virus za Windows uspel prirudariti 43.000 dolarjev v nekaj mesecih. To pa je zgolj za odtenek manj kot so z izsiljevanjem zaslužili pisci WannaCryja (okrog 60.000 dolarjev).

SecurityAffairs

 

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Naprava, ki z laserji uničuje komarje

    Čeprav še nimamo letečih avtomobilov ali robotov strežnikov, lahko zdaj naročimo nekaj, o čemer smo od nekdaj sanjali - lasersko napravo, ki zazna in ubije komarja v nekaj milisekundah.

    Objavljeno: 3.7.2025 11:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji