Objavljeno: 8.3.2019 01:00

Veriženje blokov bo ustvarilo 12,4 milijard dolarjev do leta 2022

Najnovejša raziskava družbe IDC nakazuje, da se bo trg storitev in tehnologij na temelju veriženja blokov (blockchain) v naslednjih letih zelo hitro povečeval, s stopnjo kar 76% letnega prirastka. V letu 2022 naj bi tako za veriženje blokov po svetu porabili že 12,4 milijard dolarjev, kar je precej več od 2,9 milijarde, kot je predvideno za leto 2019. A že letos bo stopnja rasti kar 88,7% glede na lansko leto.

Najhitreje se veriženje blokov uveljavlja v finančnem sektorju, ki bo letos v celoti predstavljal okoli 38% vseh vlaganj v novo tehnologijo. Veriženje blokov se uveljavlja v bankah, investicijskih družbah in zavarovalništvu. Toda ne glede na vodilni delež, bodo druge panoge rastle še hitreje. V zadnjih časih je vse več primerov rabe v energetskem sektorju, pa tudi v širši trgovini za področje upravljanj garancij ter gibanja tržnega blaga.

Raziskava je tudi pokazala, da na tem področju pilotski projekti zelo hitro prehajajo v redno, produkcijsko rabo. Hitreje, kot je to sicer značilno za nove tehnologije, kar dokazuje, da preizkuševalci hitro najdejo dodano vrednost v implementaciji veriženja blokov.

Hitrost vpeljave pa ni povsod po svetu enaka. Čeprav neuradno nekako velja, da je veriženje blokov »evropska tehnologija«, bodo letos največ v tehnologijo vložili v ZDA. 1,1 milijarde proti oceni 674 milijonov dolarjev v Evropi, kar bi moralo dati misliti pobudnikom tehnologije v Evropi, znotraj te pa tudi Sloveniji, ki se je še lani deklarirala za promotorja tehnologije. V prihodnjih letih lahko pričakujemo največjo rast tam, kjer so zdaj nekoliko zadaj (Azija, Kanada,…).

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • Tisoče severnokorejskih uslužbencev prikrito na daljavo delalo v ameriških podjetjih

    Ameriško pravosodno ministrstvo je vložilo obtožnice zoper devet ljudi, ki so skrbeli za prikrito zaposlovanje računalnikarjev iz Severne Koreje za delo na daljavo v ameriških podjetjih. En Američan, šest Kitajcev in dva Tajvanca so obtoženi prevare, pranja denarja, kraje identitete, nepooblaščenega dostopa v računalniški sistem in kršenja mednarodnih sankcij.

    Objavljeno: 2.7.2025 07:00
  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji