Objavljeno: 14.2.2000

Veliki brat bo nadzoroval rusko omrežje

Ruska obveščevalna služba FSB (naslednica nekdanje zloglasne službe KGB) je začela izvajati projekt SORM (sistem za operacijsko-raziskovalne dejavnosti), ki jim daje velika pooblastila pri nadzorovanju vseh dejavnosti ruskih državljanov v internetu. Vršilec dolžnosti predsednika ruske federacije, Vladimir Putin, tudi sam nekdanji agent KGB, je praktično v prvem tednu opravljanja nove dolžnosti sporna pooblastila razširil še na sedem drugih državnih ustanov, vključno z davčno policijo in policijo notranjega ministrstva, parlamentarnimi in predsedniškimi varnostnimi službami, obmejno policijo in carino.

Ruski zakon o operacijskih raziskavah iz leta 1995 je FSB pooblastil za nadzor vseh zasebnih komunikacij (običajna in elektronska pošta, pogovori prek običajnih in mobilnih telefonov ipd.), vendar le ob predhodni pridobitvi sodnega naloga. Projekt SORM pa po besedah nasprotnikov zagotavlja možnost nadzorovanja brez predhodnega sodnega naloga. SORM predvideva, da bodo prav internetni ponudniki krili visoke stroške zahtevane tehnologije (usmerjevalniki in hitre povezave do sedeža FSB, kar lahko znaša do 30 tisoč dolarjev) in da bodo ponudniki celo morali izšolati obveščevalce za vohunjenje za njihovimi strankami. Vsebina internetnega prometa bo tako mimo posebnih pravnih zahtev na voljo obveščevalcem; čeprav bi bilo za pregled teh podatkov formalno še vedno treba predhodno pridobiti sodni nalog, je po besedah kritikov malo verjetno, da bo FSB ta dovoljenja tudi pridobil, zlasti zato, ker jih tehnično pri tem nič ne zadržuje. Prizadeti ruski uporabniki interneta dobro vedo, da ruske posebne enote zelo rade prodajo pomembne podatke najboljšim ponudnikom, ki so praviloma vedno iz vrst političnih struktur.

Visoki stroški, ki izvirajo iz projekta SORM, bodo morda prisilili majhne ponudnike k zapiranju, zato niso osamljena mnenja, da veliki ponudniki podpirajo SORM, saj jim posredno utrjuje položaj na trgu in odstranjuje tekmece. FSB zagovarja, da SORM blagodejno vpliva na preprečevanje nezakonitih dejanj, kot so izogibanje davkov ali pedofilija. Podobne sisteme nadzorovanja (celo mimo sodnega nadzora) imajo tudi druge države, med njimi pa je ameriški Echelon (upravlja ga National Security Agency) in z njimi povezani sistemi v Veliki Britaniji, Kanadi, Avstraliji in Novi Zelandiji. Američani pa zatrjujejo, da njihovi sistemi ne temeljijo na vgradnji nadzornih naprav v telekomunikacijska omrežja in da je zato ruski SORM veliko bolj zaskrbljujoč.

http://www.fsb.ru

http://www.nsa.gov:8080

Več novic

Naroči se na redna tedenska ali mesečna obvestila o novih prispevkih na naši spletni strani!

Komentirajo lahko le prijavljeni uporabniki

Najbolj brano

  • Podjetja nočejo Copilota, ker zaposleni raje uporabljajo ChatGPT

    Microsoft kljub velikim naporom (beri: finančnemu vložku) podjetjem težko proda storitve umetne inteligence Copilot.

    Objavljeno: 27.6.2025 09:00
  • Kitajski prenosniki so dve leti za zahodnimi

    Čeprav se Kitajci močno trudijo in izdatno investirajo v domači razvoj in proizvodnjo čipov, so še vedno vsaj dve generaciji za zahodnimi izdelki. To izkazuje tudi najnovejši Huaweijev prenosnik MateBook Fold Ultimate, ki poganja lastni HarmonyOS in ima same kitajske komponente. A te v primerjavi z zahodnimi zaostajajo.

    Objavljeno: 25.6.2025 07:00
  • Pametna očala s samodejnim ostrenjem bi lahko nadomestila bifokalna stekla

    Finsko podjetje IXI razvija inovativna očala z lečami, ki se samodejno ostrijo glede na pogled uporabnika. 

    Objavljeno: 23.6.2025 10:00 | Teme: pametna očala
  • Teslini samovozeči taksiji ne znajo voziti

    Prvi dnevi Teslinih robotskih taksijev so polni napak, vožnje po napačni strani ceste, nenadnih zaviranj in nevarnih ustavljanj za odlaganje potnikov.

    Objavljeno: 26.6.2025 09:00
  • Android vam bo povedal, ali vam policija prisluškuje

    Čedalje popularnejši način prisluškovanja in prestrezanja podatkov z mobilnih telefonov je uporaba lažnih baznih postaj (IMSI catcher), ki jih imajo organi pregona v nekaterih državah, lahko pa tudi drugi akterji. Na takšno napravo se povežejo vsi telefoni v okolici, saj njen signal preglasi legitimne bazne postaje, upravljavec pa potem zlahka prestreza komunikacijo. Uporabnik tega početja praktično ne more zaznati.

    Objavljeno: 1.7.2025 07:00
  • HDMI 2.2 je tu!

    Sicer na papirju, a vendarle. HDMI Forum je izdal končne specifikacije standarda HDMI 2.2, ki so ga izdatno opisovali in predstavljali že na januarskem sejmu CES. HDMI 2.2 ima že večjo prepustnost kot DisplayPort, a bo zanjo zahteval nove kable Ultra96.

    Objavljeno: 27.6.2025 05:00
 
  • Polja označena z * je potrebno obvezno izpolniti
  • Pošlji